Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Padne Opel do italských rukou?

News

09.10.2012

Alespoň tak by si to přál šéf Fiatu a Chrysleru Sergio Marchionne. GM ale tvrdí, že ztrátovou automobilku prodat nechce. Dočká se Opel podobného osudu jako SAAB?

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Opel v posledních desetiletích nemá zrovna na růžích ustláno. Pod křídly amerického koncernu GM dlouhodobě chřadne a ztrácí svou zavedenou pozici (nejen) na evropském trhu. Fanoušci této značky se obávají, aby Opel nepotkal podobný osud jako SAAB, který také patřil pod GM a před nedávnem skončil, pravděpodobně již definitivně.

Opel se delší dobu potýká s nízkými investicemi do vývoje, díky čemuž nedokáže držet krok s konkurencí, která se v posledních letech rozrostla o dravé automobilky z Jižní Koreje. Proto není divu, že již několik let za sebou vykazuje vysoké ztráty.

Nicméně i přes svůj „macešský“ přístup nehodlá GM ztrátový Opel prodat. Mezi zájemce se nyní přidal i koncern Fiat, který ale sám musí řešit nejeden velký problém. Stejnojmenná značka má v současné době v nabídce pouze dva konkurenceschopné modely (nová Panda a stylová 500), ostatní modely jenom paběrkují. Podobná situace panuje i v ostatních značkách, které pod tento italský koncern patří. Alfa Romeo se musí spokojit pouze s MiTem a Giuliettou, modely Lancie nejsou prakticky ničím jiným, než přebrandovanými Chryslery a Maserati se na svou ofenzivu teprve připravuje. Paradoxní tak je, že celou společnost zachraňuje partnerství s Chryslerem, který měl ještě před pár lety prakticky na kahánku.

Spojení Fiatu s Opelem by přineslo snížení nákladů na výrobu vývoj, které jsou dnes alfou a omegou automobilového průmyslu. Značky by se navíc mohly doplňovat. Fiat je specialista na malá auta, Opel má zase tradiční zastoupení v segmentu C a D, kde naopak italská automobilka konkurovat nemůže.

Nicméně vzhledem odmítavému postoji mateřského GM nelze předpokládat, že společnost z německého Rüsselheimu změní majitele. Zatím.

Tagy: Opel, Fiat, GM, SAAB, prodej
Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: