Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Toyota Prius Plug-in Hybrid

News

11.09.2012

Konečně jsme se svezli s produkčním hybridem do zásuvky. Přinášíme Vám první jízdní dojmy z mezinárodní prezentace.

Autor:Adam ŠrámekFoto:

Po předsériovém voze, který jsme řídili už v minulém roce jsme se konečně dočkali sériového provedení na prezentaci v Bruselu.

Nový hybrid, který lze také „píchnout“ do zásuvky a nabít nové akumulátory, přidává k původním úsporám hybridní klasicky „priusovské“ soustavy navíc možnost ujet až 25 kilometrů čistě na elektriku. Tedy s nulovou spotřebou paliva, nulovými emisemi a v případě, že dobijete v některé stanici z dosud řídké sítě v ČR, pak také zadarmo.

Hned při prvním setkání a ani ne při příliš úsporné jízdě jsme 19 kilometrů ujeli na elektřinu, přičemž v akumulátorech s kapacitou 4,4 kWh ještě něco skutečně zbývalo, možná právě na oněch 6 kilometrů. To by mohlo teoreticky vystačit velké většině uživatelů z větších měst, kteří každodenně jezdí vozem do práce.

Udávaný dojezd v elektrickém režimu EV City (má vlastní tlačítko) je tedy reálně dosažitelný, což nás docela překvapilo. Pokud vám ovšem dojde baterka, pak je možnost tenhle Prius do zásuvky používat jako klasický Prius. Pouze tedy dojde k nastartování spalovacího motoru a jede se dál. Šetřit se kvůli modulární soustavě HSD (Hybrid Synergy Drive) dá i nadále.

O pohon se standardně stará spalovací benzinový čtyřválec s objemem 1,8 l (73 kW) a synchronní elektromotor s permanentním magnetem (60 kW). Celkový maximální výkon soustavy je nadále 100 kW. A ani dynamika Priusu zástavbou větších Li-lon akumulátorů (namísto stávajících NiMH) nikterak neutrpěla.

Pouze zavazadelník přišel o zanedbatelné 2 litry a hmotnost soustavy vzrostla o 38 kg. Oproti prototypu se tedy produkční vůz zlepšil ve všech ohledech. Co dodat? Stále poměrně vysoká cena a nízký čistě elektrický dojezd z novinky bestseller neudělají. Uvidíme za pár let...

Více o Toyotě Prius Plug-in Hybrid se dočtete v Autohitu číslo 22, který vychází již 28. 9. 2012.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: