Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Opel představil malý model Adam

News

12.07.2012

Malý Opel Adam je vcelku dlouho očekávaným minivozem, který má pomoci pozvednout image značky. Vozítko se totiž má postavit proti Mini nebo Fiatu 500 a má tak být prémiově zaměřeným městským vozem.

Autor:Lukáš NovýFoto:

Nový Opel Adam je 3,7 metru dlouhý a 1,72 metru široký (rozvor 2 311 mm), do města je tedy přímo zrozený. Opel jej chce prodávat jaké malý prémiový model, rozhodně tedy toto minivozítko nebude konkurovat nejlevnějším autům na trhu a vzhledem ke koncepci například nebude soupeřit s daleko praktičtější trojicí VW Up, Škoda Citigo a Seat Mii.

Adam má v hledáčku jiné vozy, především Fiat 500, Mini, Audi A1 a další stylové minivozy. Ostatně, pro prakticky smýšlející zákazníky zůstává v nabídce model Agila. Ihned po uvedení vzbudil velký ohlas design modelu. Ten je vcelku svébytný a místy si možná až moc bere inspiraci od různých konkurentů.

Celkovou siluetou nejvíc připomíná Fiat 500 a ještě spíše jeho německé dvojče, Ford Ka. Dvoubarevným provedením karoserie zase připomíná Audi A1, zadní sloupek jako by byl obráceným středním sloupkem z Citroënu DS3. Naštěstí jsou tu i opelovské prvky, jako třeba kapota, výrazné lemy blatníků a prolisy boků. Na první pohled nám ale Adam nepřipadá tak líbivý, jako Mini nebo Fiat 500, na konečný verdikt si ale musíme počkat až na osobní setkání.

Z počátku se pod kapotou objeví trojice benzínových motorů. Základem bude 1,2 s výkonem 51 kW (70 koní), následovat budou dvě výkonové verze čtrnáctistovky. Slabší nabídne 64 kW (87 koní), silnější 74 kW (100 koní). Všechny motory dostanou manuální pětistupňovou převodovku. Standardem je Stop-start systém.

Opel také počítá s tím, že Adam jako první dostane nově vyvíjený maloobjemový přeplňovaný přímovstřikový benzínový motor. Tato motorizace dostane také zbrusu novou šestistupňovou manuální převodovku.

Opel slibuje, že žádné jiné auto v daném segmentu si nemohou zákazníci přizpůsobit tolik svému vkusu. Uvnitř auta najdeme zábavní systém, který je schopen se spojit se smartphonem a používat jej třeba k navigaci. Konektivitu zajišťuje Bluetooth a USB. Ve výbavě budou i některé prvky z vozů o několik tříd výše. Třeba parkovací asistent nebo varování před autem v mrtvém úhlu. Specialitou je také vyhřívaný volant. Zákazníci budou moci zvolit kola o velikosti 15 až 18 palců, což je také v daném segmentu hodně neobvyklé.

Prodej novinky začne v lednu příštího roku, ceny prozatím Opel tají, ale rozhodně nebudou kdovíjak nízké.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: