Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Mazda sestavila svůj poslední Wankel

News

27.06.2012

Budoucnost revolučního spalovacího motoru s rotačním pístem je vážně ohrožena. Japonská automobilka Mazda totiž 22. června vyrobila poslední jednotku označovanou Renesis.

Autor:Adam ŠrámekFoto:

Mazda po několik let vychvalovala přednosti maloobjemového motoru Wankel, tedy motoru s rotačním pístem, jehož famózní schopností bylo se točit do velice vysokých otáček s dramatickým zvukovým doprovodem. Jenomže teď. jakoby všechny přednosti rozhlašované Mazdou zmizely. Končí tak velice smutně další významná automobilová kapitola.

Prezident automobilky však uvedl, že produkce modelu RX-8 sic končí, ale wankel bude nadále žít jakožto nedílná součást ducha Mazdy. To vše navzdory nejasným slibům PR oddělení, které tvrdilo, že Mazda pracuje usilovně na dalších modelech nesoucích příští generaci rotačních pohonných jednotek.

Mazda se namísto vývoje nových Wnkelů věnuje zeleným technologiím, které jsou v současnosti reprezentovány novým dílem Skyactiv. Pravděpodobně už se tak kvůli finanční situaci a prodejím značky dalšího Wankelu nedočkáme, v příštích letech od Mazdy však nadále očekáváme představení nového mainstreamového modelu s hydrogen-elektrickým pohonem, jenž by mohl rotačního motoru využívat v režimu prodlouženého dojezdu.

Nezbývá nám nic jiného, než zatlačít slzu a vzdát hold modelům RX-7, RX-8, dalším takto osazeným vozům a automobilce za něco velice netradičního a povedeného. Emise a spotřeba holt hrají významnější roli.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: