Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Zmatení jmen: Kalos, Aveo, Daewoo nebo Chevrolet

News

26.06.2012

Daewoo Kalos, posléze Chevrolet Kalos a nakonec Chevrolet Aveo. Různá jména řeknete si, ba dokonce i značky. To by nebylo nic divného, kdyby se ovšem nejednalo o v zásadě stejný vůz.

Autor:AutohitFoto:

Značku Daewoo dnes již mezi novými auty u nás nepotkáte, přitom právě ona je v mysli mnoha starších motoristů docela zakořeněna. Na sklonku vlády jedné strany, či chcete-li socialismu, k nám totiž podnik zahraničního obchodu Motokov dovezl hned několik tisíc automobilů Daewoo Racer.

Důvod, proč se tady tyto vozy ocitly, bylo částečné vyrovnání takzvaného libyjského dluhu. Ač nešlo o žádného závodníka, po „daevíčkách“ se tehdy jen zaprášilo, a to i přesto, že stály na tu dobu astronomickou částku kolem 180 000 Kčs. Jen pro srovnání, Favorit byl tehdy zhruba za 85 000 Kčs. Při stavbě Raceru byla využita technika posledního z Kadettů, řady E, jenž byl ve své době skutečně moderní.

V 90. letech se Racer změnil na Nexii, která ale byla již v té době daleko za zenitem. V roce 2002 ji nahradil mnohem modernější Kalos. Od začátku byl vůz nabízen jak s pětidveřovou karoserií, tak i čtyřdveřovou. Tři roky po premiéře dorazil také sportovněji střižený třídveřový hatchback, jenž byl však v nabídce jen na některých trzích.

A jak to tedy bylo s jeho jmény? V západní Evropě se vůz do konce roku 2004 jmenoval Daewoo Kalos, aby byl počátkem roku následujícího přejmenován na Chevrolet Kalos, a to bez podstatných technických změn. Základem vozu totiž stále byla platforma T200. Na techniku došlo v roce 2006, kdy na trh dorazil zcela nový sedan Chevrolet Aveo, postavený na modernější platformě T250.

To však neznamenalo nic pro oba hatchbacky, které pokračovaly na T200 souběžně s ním až do jara 2008, kdy i ony převzaly T250. Trochu jinak tomu bylo v zemích bývalé východní Evropy, a potažmo tedy i u nás. Daewoo Kalos (T200) se tady prodával jen do roku 2003.

V něm byl vůz přejmenován na Chevrolet Aveo, stále na T200, a to jak hatchback, tak i sedan. V roce 2006 přišla obměna, ale jen u sedanu, jenž dostal T250. Oba hatchbacky pokračují vedle něj na T200, a to až do roku 2008.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: