Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Nové přeplňované motory Jaguar

News

23.04.2012

Automobilka Jaguar představila v rámci pekingského autosalonu dva nové motory. Oba jsou přeplňované, zatímco šestiválec má kompresor, čtyřválec dostal turbodmychadlo.

Autor:Lukáš NovýFoto:

Jaguar připravil dva nové motory, které najdou široké uplatnění skrze celou jeho modelovou řadu, zároveň ale naznačují budoucí rozšíření portfolia. Především nový dvoulitrový přeplňovaný čtyřválec ukazuje, že se Jaguar chce vrátit i k menším vozům.

A to i navzdory tomu, že přeplňovaný dvoulitr dává výkon 240 koní. Bohatě tak stačí pro pohon sedanu XF nebo chystaného kupé F-Type, pro tuto aplikaci hraje i nízká hmotnost 138 kilogramů. Automobilka ale neuvedla, v jakých vozech se motor konkrétně objeví. Ve spojení s hybridním ústrojím by se nakonec mohl dostat i pod kapotu velkého modelu XJ.

To vidlicový šestiválec 3.0 litru a přeplňováním kompresorem má o trochu jasněji. Silnější verze s výkonem 380 koní se totiž stane exkluzivní pohonnou jednotkou právě kupé F-Type. Slabší verze s výkonem 340 koní pak krásně zapadne do středu současné nabídky v modelových řadách XF a XJ a bude tvořit jakýsi přechod od turbodieselů k pětilitrovému osmiválci.

Právě z něj tento motor konstrukčně vychází. Převzal od něj pokročilý systém časování ventilů a od nejvýkonnější verze i filosofii přeplňování. Kompresorový motor je v dané třídě v dnešní době opravdu neobvyklý, Jaguar ale vsází na to, že jeho plynulý nárůst výkonu zákazníky zaujme daleko více než motor přeplňovaný turbodmychadlem.

Oba motory budou spřaženy s osmistupňovou převodovkou ZF a alespoň v případě šestiválce bude standardem systém stop-start. Hodnoty spotřeby zatím Jaguar nezveřejnil, ostatně vzhledem k tomu, že zatím neznáme konkrétní aplikace a tak se automobilka zatím nechlubí.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: