Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Fisker Atlantic: menší luxusní hybrid

News

09.04.2012

Americký specialista na hybridní automobily, malá automobilka Fisker, přestavila na autosalonu v New Yorku svůj nový model Atlantic. Zatím jako koncept, do výroby by se menší Fisker měl dostat příští rok.

Autor:Lukáš NovýFoto:

Nový model Atlantic se má stát základem expanze modelové řady výrobce neobvyklých hybridů Fisker. Auto, které velikostně odpovídá třeba BMW 5 nebo Audi A6, se totiž stane základem i pro výkonnější sportovní model a Fisker prý uvažuje i o SUV, které by konkurovalo Audi Q5. To vše na stejném technickém základu.

Ten tvoří šasi zatím neznámých specifikací a hybridní ústrojí, které je principem podobné tomu z Chevroletu Volt nebo Opelu Ampera. Spalovací motor tedy slouží výhradně jako palubní generátor elektrické energie. Hybridní systém posílá energii přímo do elektromotorů v kolech. Fisker potvrdil, že i nový sedan Atlantic bude k dispozici ve verzi s pohonem zadních nebo všech kol.

Jako generátor elektrické energie tentokrát slouží přeplňovaný čtyřválec BMW s výkonem 240 koní. O konkrétních výkonech elektromotorů zatím Fisker mlčí, stejně tak neuvádí nic o bateriích a případném dojezdu do doby, než je nutné nastartovat spalovací motor.

Model Atlantic má být levnější než dosavadní sedan Karma. Cena by se měla pohybovat někde okolo jeden a čtvrt milionu korun a Fisker vidí jako hlavního konkurenta například Audi A5. Od svého stájového sourozence přebírá Atlantic většinu hlavních designových prvků.

Zatímco Karma má ale extrémně nízký profil a postupně plynoucí linie, celkový vzhled modelu Atlantic je o trochu radikálnější. Ačkoli stále jde o sedan, tvary se víc blíží hatchbackům. Atlantic má hodně nízkou a docela dlouhou kapotu, především její délka může být vzhledem ke koncepci pohonu pozoruhodná. Následuje kabina, která i při velikosti automobilu připomíná spíše kompaktní hatchback, záď telefonu je pak hodně krátká a zadní okno klesá velmi pozvolna.

Celek působí velmi dynamickým dojmem a tento fakt dokreslují i obrovská kola. Atlantic jistě patří mezi to nejzajímavější ve světě dnešních ekologických automobilů.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: