Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Zemřel tvůrce 911, F. A. Porsche

News

06.04.2012

Čtvrtek 5. dubna se stal smutným dnem pro automobilku Porsche a mnohé automobilové fanoušky. V Salcburku zemřel legendární designér „bez talentu“, Ferdinand Alexander Porsche, který stvořil legendární Porsche 911.

Autor:Lukáš NovýFoto:

F. A. Porsche byl vlastně tím, kde definoval automobilku Porsche jako takovou. V roce1963 totiž navrhl model 911 (tehdy označený jako 901, automobilka ale kvůli možné při s Peugeotem auto přejmenovala), který prakticky definoval estetickou stránku automobilů z Zuffenhausenu až dodnes. I po letech a řadě generací totiž dnešní 911 vypadá vlastně stále stejně jako původní model a ostatní modely automobilky z její estetiky vychází.

Sám se F. A. Porsche, narozený v roce 1935 ve Stuttgartu, považoval spíše za dělníka designu a tvrdil, že ten by měl být upřímný. Vnuk zakladatele automobilky, Ferdinanda Porscheho, neměl žádné speciální vzdělání, z prestižní designérské školy v Ulmu ho vyhodili po roce studií pro nedostatek talentu. Porche mu ale dalo dostatečný prostor, byť o vznik modelu 911 musel  bojovat s šéfinženýrem automobilky, Erwinem Komendou. Nakonec mu pomohl jeho otec, Ferry Porsche, který nechal první prototyp vyrobit v sousední karosárně Reutter, která pro Porsche tradičně prototypy stavěla.

V roce 1972 se celá rodina z vedení automobilky stáhla a F. A. Porsche založil dnes již proslavené designérské Porsche Design Studio. Značku Porsche Design dnes zná prakticky celý svět a design  Porsche najdeme například i na často proklínaných pražských tramvajích Škoda 14T. Dnes je značka Porsche Design opět součástí koncernu Porsche Automobil Holding SE.

F. A. Porsche stvořil krom 911 závodní typ 904 Carrera, který sám považoval za své mistrovské dílo. Do jeho tvorby mu totiž nikdo nemluvil a výsledný design auta je opravdu jeho čistou prací.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: