Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Chrysler chystá menší Pentastar

News

16.03.2012

Automobilka Chrysler podle všeho připravuje výrobu motoru Pentastar s menším objemem. Současný vidlicový šestiválec 3,6 litru by se mohl zmenšit na 3,2 litru a může dostat časování ventilů MultiAir.

Autor:Lukáš NovýFoto:

Chrysler podle všeho uvažuje o výrobě motoru Pentastar s menším zdvihovým objemem. Nejaktuálněji prý firma připravuje verzi s objemem 3,2 litru, která by se měla prozatím stát základem motorové řady Pentastar. Motory by se prý měl představit v nástupci Jeepu Liberty, který se bude vyrábět v továrně v Toledu v Ohiu.

Nástupce Liberty podle všeho dostane 3,2 litrový šestiválec spřažený se zbrusu novou devítistupňovou automatickou převodovkou ZF. Sergio Marchionne, šéf Chrysleru a Fiatu, se již dříve nechal slyšet, že pokud by firma věděla o tom, jak budou  vypadat aktuální osmistupňové automatické převodovky, motor Pentastar by rovnou dostal objem 3,2 litru.

Toho se tedy dočkáme až v blízké budoucnosti. Menší motory Pentastar by měly vznikat v továrně Trenton na předměstí Detroitu. Ta je nyní z 80 % prázdná, na zbylé ploše se vyrábí součástky pro aktuální provedení motoru Pentastar.

Verze s menším objemem se dočkáme pravděpodobně příští rok – nástupce Liberty se začne vyrábět až po rekonstrukci továrny v Toledu – ta začne v srpnu a potrvá minimálně pět měsíců. Prozatím není známo, zda nová menší verze motoru nahradí současnou 3,6 litrovou variantu.

Stát se tak může, při současných technologiích by neměl být problém, aby motor dosahoval shodných výkonů. Navíc se šušká o tom, že by 3,2 litrová verze mohla dostat časování ventilů MultiAir od Fiatu. To by pomohlo zdvihnout výkon a snížit spotřebu.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: