Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Ženeva je plná elektromobilů s generátorem

News

06.03.2012

Auta jako Opel Ampera, čerstvý vůz roku, zřejmě čeká zajímavá budoucnost. V Ženevě se totiž představila celá řada studií s tímto druhem pohonu, kdy spalovací motor slouží jenom jako generátor elektřiny.

Autor:Lukáš NovýFoto:

Takzvané elektromobily s prodlouženým dojezdem asi čeká světlá budoucnost. Naznačuje to jednak zvolení Opelu Ampera letošním evropským autem roku, ale také celá řada studií, které tento pohon předvádí v ženevském Palexpu.

Elektromobily se spalovacím motorem jako generátorem tu předvádí řada automobilek v různých kategoriích. Infiniti například ukazuje supersportovní nádheru Emerg-E, jejíž zadní kola pohání dvojice elektromotorů – každý o výkonu 150 kW. Celkových 300 kW (402 koní) mu umožní zrychlit na stovku za 4 sekundy. Baterie za předními sedadly s kapacitou 14,8 kWh vystačí na 48 kilometrů jízdy. S nádrží o objemu 30 litrů je celkový dojezd supersportu 480 kilometrů.

Dobíjet je může tříválcový motor Lotus 1,2 litru s výkonem 35 kW a pochopitelně je možné dobíjení ze zásuvky. Na vývoj pohonného ústrojí získalo Infiniti grant a vzhledem k dodavatelům některých technologií (Lotus a Xtrac) je možné, že se toto ústrojí dostane do sériové výroby. Nám by se ale v sérii asi více líbil samotný koncept Emerg-E s pořádným benzínovým motorem před zadní nápravou.

Automobilka Hyundai zase přivezla do Ženevy koncept i-oniq. Jeho karoserie kombinuje styl kupé a crossoveru, pod kapotou jsou baterie, elektromotor s výkonem 80 kW a litrový tříválec s výkonem 45 kW, který opět pohání generátor elektrické energie. Na jedno nabití baterií ujede Hyundai 120 kilometrů a spolu se spalovacím motorem je celkový dojezd na jedno natankování 700 kilometrů. I tato technika se zdá být poměrně blízká sériové výrobě, byť v praxi se nejspíše dočkáme modelu s nižším dojezdem na baterie – to nejspíš kvůli ceně.

Další auto této zvláštní hybridní kategorie pochází z Indie – studii Megapixel přivezla automobilka Tata. Pod elegantní karosérií městského minivozu schopného otočit se na minimálním prostoru (poloměr otáčení jen 2,8 metru) se ukrývá čtveřice elektromotorů – pro každé kolo jeden. Li-ion fosfátový akumulátor s kapacitou 13 kWh stačí na 87 kilometrů jízdy, na 80 % kapacity se dobije za půl hodiny a k dobíjení lze použít i na palubě umístěný jednoválec s objemem 0,32 litru a výkonem slušných 22 kW. Celkový dojezd je tak 900 kilometrů.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: