Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Malé Mini Rocketman nebude

News

25.01.2012

Britská automobilka Mini se rozhodla nevyrábět menší model, který by vycházel ze studie Rocketman představené vloni v Ženevě. Mini menší než všechny současné modely tehdy vzbudilo velký ohlas.

Autor:Lukáš NovýFoto:

Model postavený na základě studie Rocketman by pro Mini vlastně znamenal jakýsi návrat k jeho kořenům – ačkoli jsou současné modely automobilky opravdu malými auty, oproti původnímu modelu s kořeny v padesátých letech jsou o zhruba 65 centimetrů delší. A to hovoříme o základním modelu Mini, nikoli o větších typech Clubman nebo Coutryman, které možná již přerostly hranici svého jména.

Rocketman by s délkou zhruba 3,4 metru znamenal návrat k těm nejmenším autům na trhu – i přesto, že by stále byl o téměř 40 centimetrů delší než původní model. Auto mělo původně tvořit konkurenci pro Smart ForTwo nebo Toyotu iQ. BMW se ale nakonec rozhodlo přípravu takového modelu zarazit. Důvodem je fakt, že by vůz musel stát na jiné platformě a že by přinášel jen nízké zisky.

Zcela novou platformu pro Rocketman si prý Mini nemůže dovolit. Toto zdůvodnění ale trochu kulhá, zas o tolik menší než současné modely Rocketman nebyl a největší úbytek místa byl oproti stávajícím typům znát v zavazadlovém prostoru. Na zkrácenou podobu současné platformy by tedy Rocketman jistě naroubovat šel a vývoj by nemusel být extrémně drahý.

Tím pravým zdůvodněním tedy asi bude fakt, že BMW nevidí v případě tohoto modelu potenciál pro kdovíjaké zisky. Ostatně, jak modely Smart tak Toyota iQ jsou důkazem toho, že opravdová mikroauta nepatří k prodejním hitům a že na nich automobilky opravdu mnoho nevydělají.

Rocketman by musel být levnější než stávající klasické Mini, přitom výrobní i vývojové náklady by byly velice podobné jako u dosavadních modelů. Rocketman s nižšími maržemi by navíc mohl od dosavadních modelů Mini odlákat některé zákazníky – ať už kvůli nižší ceně nebo kvůli ještě motokárovějším jízdním vlastnostem.

Studie Rocketman se tak stane prvním novodobým konceptem značky Mini, který se nedostane do sériové výroby.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: