Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Světovou jedničkou je GM nebo VW

News

22.01.2012

Koncern General Motors zveřejnil, že za loňský rok prodal 9,03 milionu nových vozů, což jej dělá světovou jedničkou v počtu prodaných kusů. Volkswagen ale nesouhlasí, podle jiných metodik je totiž jedničkou právě on.

Autor:Lukáš NovýFoto:

Jádrem sporu o to, kdo je největším automobilovým výrobcem světa, je systém započítávání vozů vyráběných společnostmi, kde mají koncerny minoritní podíl. GM totiž do svých 9,03 milionu (meziroční nárůst o 7,6 %) počítá například auta vyrobená čínskou automobilkou Wuling, kde má GM 44% podíl. Wuling přitom vloni prodal 1,29 milionu minivanů. Podíl 49% pak GM vlastní v automobilce Shanghai General Motors Corp., společném podniku s čínskou SAIC. Tato automobilka prodala v roce 2011 1,2 milionu vozů.

Volkswagen zase do svých výsledků nepočítá asi 200 000 nákladních vozů MAN a Scania. Pode statistik zveřejněných společností prodal koncern vloni celkem 8,16 milionu vozů (nárůst o 11 %). Asi 2,2 milionu vozů z tohoto množství bylo prodáno v Číně. Tam vlastní Volkswagen 50% podíl v Shanghai Volkswagen Automotive a asi 40% podíl v FAW-VW.

Volkswagen vlastně v podstatě tvrdí, že v případě nevětšinových podílů v automobilkách by se měly do statistik koncernu počítat pouze vozy prodávané pod některou ze značek, kterou koncern vlastní. GM by podle této logiky přišlo minimálně o oněch 1,29 milionu vozů značky Wuling a spadlo by na pozici světové dvojky.

Dosavadní světová jednička Toyota prozatím oficiální výsledky nezveřejnila, ale odhady hovoří o zhruba 7,9 milionech prodaných vozů, což pro japonskou automobilku znamená pád až na třetí pozici.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: