Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Porsche bude využívat čtyřválcové motory

News

13.12.2013

Nejen kompaktní SUV Macan, ale i sportovní modely Boxster a Cayman dostanou čtyřválcové motory. A co se divíte, když třeba takové BMW tvrdě tlačí tříválce?

Autor:RedakceFoto:

Automobilový Armagedon se už zcela jistě blíží. Vlna downsizingu se zdá být nezastavitelná a podléhají i automobilky, do kterých byste to nikdy neřekli. Asi největším šokem je nejnovější záliba BMW ve tříválcích, které snad bude dávat jednou i do pětky a sedmičky, ale došlo třeba i na takové Porsche, které ve svých SUV, ale i sportovních modelech nabídne čtyřválce.

Byly doby, kdy fakt, že se jedná i prémiovou nebo dokonce luxusní značku, byl podpořen i něčím hmatatelným, tedy zejména tím, že takové automobilky měly běžně v nabídce auta s motory V8, ale třeba i V10 nebo V12. Hledání dvanáctiválce dnes připomíná ono rčení s kupkou biomasy a krejčovským náčiním, ubývají ale i donedávna vcelku běžné V8. Ba co víc klesá i množství šestiválců a na jejich místo se dravě vrhají čtyřválce s turbem.

Třeba takové Porsche Macan - toto kompaktní SUV se v Los Angeles představilo se dvěma benzinovými a jedním naftovým šestiválcem, což je u této automobilky (asi) zcela v pořádku. Už teď je ale jisté, že dostane také základní verzi s turbodmychadlem přeplňovaným benzinovým čtyřválcem. Zatím není znám objem ani uspořádání, ale s největší pravděpodností se bude jednat o dvoulitr, přičemž může jít jak o klasický řadový motor, tak o boxer.

Do SUV ať si dávají, co chtějí, říkáte si? Tak to pozor, je potvrzeno, že stejnou pohonnou jednotku dostane i sportovní roadster Boxster a odvozené kupé Cayman. Jak se potom (kromě cenovky) odliší třeba od takové Mazdy MX-5 nebo Toyoty GT 86, to opravdu těžko říct... I když snaha to "rozumně" odůvodnit by tu byla. Porsche nastoupí do závodů Le Mans v příštím proce s prototypem LMP1, jenž také bude poháněn turbeným čtyřválcem...

 

 

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: