Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Nové vozy nižší střední třídy: Kompaktní bitva


26.11.2013

Volkswagen Golf je v současnosti neohrožený vládce nižší střední třídy a jeho prodeje rostou. V příštích letech mu ale možná začnou drobné obtíže. Chystá se BMW řady 1 s předním pohonem, nová astra či faceliftovaný focus.

BMW řady 1 se vzdá své klasické koncepce, se kterou bylo mezi kompakty unikátní. I ono totiž přijde s uspořádáním vše vpředu. Do představení hatch-backu sice zbývá ještě hodně času (nejspíše až do roku 2017), do té doby však budou přicházet další jeho deriváty. Všechny už na nové platformě UKL, se kterou jako první přišla právě představená třetí generace mini. Už zkraje příštího roku ji bude následovat MPV BMW 1 GT. Design se bude velmi blížit studii představené loni v Paříži.

V plánu je i sedan, který pravděpodobně přijde v roce 2016, naopak na sportovně střižený model řady 2 Gran Turismo to podle posledních zpráv zatím nevypadá. Díky přednímu pohonu by se měla zlepšit prostornost interiéru, prioritou pro designéry ale stále zůstane především dynamicky vypadající design s podobnými proporcemi jako dosud. Pod kapotou se počítá především s tříválci o objemu 1,5 litru, naopak šestiválce z jedničky zcela vymizí.

BMW řady 1 sedan - konkurent Mercedesu třídy CLA či Audi A3 sedan na sebe nechá ještě čekat a nepředstaví se dříve než za dva roky. I on vyjede na nové platformě a s předním pohonem.


V pořadí už pátá generace astry má přijít s výrazně agresivnějším designem s ostře řezanými liniemi ve stylu studie Monza, výrazně tenčími sloupky a bude působit výrazně lehčím dojmem. Navíc bude skutečně i výrazně lehčí údajně až o 150 kg.

Po leonu bude astra také pravděpodobně teprve druhým vozem v nižší střední třídě, který dostane LED světlomety. Výrazným způsobem se má zlepšit i interiér. Prodlouží se rozvor, což by mělo přispět k lepším prostorovým poměrům, a celkově se změní systém ovládání. Po vzoru faceliftované insignie se palubní systémy budou ovládat přes touchpad umístěný za řadicí pákou.
Opel Astra přijde s výrazně agresivnějším designem inspirovaným studií Monza. Objeví se v něm nová řada motorů včetně přeplňované jednotky 1,0 litru.
Velké novinky se odehrají i pod kapotou. V astře se totiž poprvé objeví tříválec, konkrétně půjde o právě představený agregát 1.0 SIDI Turbo, který se příští rok začne nabízet pro adam. Parametry 115 k a 166 Nm by ale měly stačit i na solidní dynamiku astry. Kromě toho budou samozřejmě k dispozici i silnější motory včetně 1.6 SIDI/170 k a 1.6 CDTi/135 k. Opel se nechal slyšet, že mezi lety 2012 a 2016 představí celkem 13 nových pohonných jednotek a „řadu nových převodovek“. Vzhledem k tomu, že nová astra se má představit v polovině roku 2015, bude mít už většinu produktů z této nové řady k dispozici. V nabídce zůstanou všechny stávající verze včetně sedanu i kombi (přijde před koncem roku 2015).

Na rozdíl od současné generace se novinka nebude vyrábět v Německu, ale už jen v Polsku (Gliwice) a Velké Británii (Ellesmere Port).

Lehký facelift focusu přinese kromě drobné vizuální změny i vylepšené jízdní asistenty a nový palubní systém. Ovládání bude probíhat přes dotykový displej.


Dalšího z velkých soupeřů golfu, Ford Focus, čeká příští rok lehká modernizace. Podobně jako u astry se i u focusu změní ovládání palubních systémů, kdy opět zmizí bezpočet tlačítek ze středového panelu a nahradí ho dotykový displej. Přibudou vylepšené asistenční systémy vč. nového parkovacího asistentu pro parkování kolmo k chodníku.

V pokročilé fázi testování je i vrcholný model RS, který by měl výkonem překonat i limitovaný model RS 500 (350 k), jenž se nabízel v minulé generaci. Nejpravděpodobněji se pod kapotou objeví čtyřválec 2.3 EcoBoost, chystaný pro novou generaci mustangu. Novinkou se stane i aktivní diferenciál s inteligentním řízením točivého momentu mezi kola téže nápravy, podobně jako to má Golf GTI Performance. Souboj o nejlepší předokolku tak může začít.

Volkswagen Golf CC - Sportovně střižený sedan má ještě více posílit pozici golfu. Menší brácha modelu CC by se měl představit na přelomu let 2014/2015.

 

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: