Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Audi TT se stalo výstavním plátnem pro nová 3D OLED světla

Koncept

06.10.2013

Audi coby člen vývojového konsorcia nové generace světlometů představilo na svém modelu TT výsledek zkoumání technologie OLED, která je nyní aplikovatelná do tří dimenzí.

LED světlomety jsou v dnešní době stále častějším prvkem výbavy automobilů. Dosud však jejich aplikace byla proveditelná pouze ve dvou rozměrech. Audi však ve spolupráci se společnostmi Philips, Automotive Lighting, Merck a univerzitou v Kolíně nad Rýnem dokončila tři a půl roku trvající vývoj organických LED světel, která mohou být použita na prostorově zakřiveném povrchu.

Projekt, který spolykal 5,7 milionů eur (v přepočtu necelých 150 mil. korun) od neměckého Ministerstva pro vzdělání a výzkum měl za cíl vyvinout a nalézt praktické využití pro technologii velkoplošných organických světelných diod (OLED) ve třech dimenzích. Díky spolupráci s Audi se o první uplatnění postaraly zadní světlomety modelu TT.

OLED už není pouze záležitostí 2D. Kapalná chemie ve vícevrstevném provedení umožňuje prostorový design.


Společnost Merck v kooperaci s Technickou univerzitou v Darmstadtu vyvinula nové, propojitelné červené OLED materiály, díky kterým je možné prvky OLED poprvé vyrobit ve více vrstvách na tvarovaném skle za pomocí kapalné chemie. 3D kocept pro jejich aplikaci, upevnění a ovládání zajistila společnost Automotive Lighting. Samotná světla byla vyrobena firmou Philips, Audi se pak postaralo o konečnou podobu a intergaci do automobilu.

Konsorcium tak představilo produkt, který by mohl naznačit směr budoucího vývoje světel nejen pro automobilový průmysl.

Tagy: Audi, TT, 3D, OLED
Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: