Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Nová sezóna F1: Zajeté koleje mění směr

Sport

21.03.2013

Velká cena Austrálie již pošestnácté odstartovala novou sezónu Mistrovství světa Formule 1. Hned úvodní podnik přitom naznačil, že by se letošní ročník mohl odklonit od zaběhnutých trendů.

Autor:Pavel FabryFoto:

Závody Velká cena Austrálie 2013

Je typické, že náznaky předsezónních příprav bývají každý rok zpochybňovány výroky "Jsou to jen testy,". Letošní vydání však podle slov mnohých bylo až nebývale neprůkazné. Před úvodním podnikem v Austrálii tak nikdo pořádně nevěděl, co od nové sezóny očekávat.

Páteční tréninky v Albert Parku naznačily, že Red Bull v testech mlžil a úmyslně neukazoval svou silnou formu. Obhájce titulu Sebastian Vettel byl nejrychlejší po celý den a zdálo se, že naděje na změnu na čele povadají. Vettel navíc svou rychlost potvrdil v kvalifikaci, kterou suverénně vyhrál. Zdatně mu přitom sekundoval týmový kolega Mark Webber, jenž druhou pozicí stvrdil sílu Red Bullu.

Závody Velká cena Austrálie 2013

Ještě v úvodu pro Vettela vypadala situace slibně - dobře odstartoval a s přehledem vedl závod.

Nedělní závod, to už byla jiná pohádka. Webber na domácí trati předvedl jeden ze své sbírky silně nepovedených startů a zmizel z vedoucí skupiny. Vettel udržel první pozici, za jeho záda se protáhli jezdci Ferrari Felipe Massa a Fernando Alonso následováni překvapivě rychlým Lewisem Hamiltonem poprvé jedoucím v barvách Mercedesu a dobře startujícím Kimim Räikkönenem.

Vettel byl v úvodu závodu rychlý, jeho Red Bull RB9 však nedokázal být šetrný k novým pneumatikám Pirelli a Němcovo tempo začalo povadat. Zezadu se mu tak blížili jeho soupeři. První kolo zastávek v boxech ještě Vettel zvládl bez ztráty vedení, při druhém přezouvání jej však předstihl jeho velký rival Alonso. Překvapivě však oba naráz přechytračil Lotus, který do čela závodu dostal Räikkönena.

Závody Velká cena Austrálie 2013

Vettelův red bull požíral pneumatiky Pirelli rychleji než vozy soupeřů. Němec tak musel do boxů ze špičky jako jeden z prvních.

Finský závodník se nakonec po 58 kolech radoval z vítězství a ujal se vedení v šampionátu. Svým protivníkům však přidělal vrásky na čele. Zatímco Alonso s Vettelem odjeli závod se třemi výměnami pneumatik, Räikkönenovi stačilo přezouvat pouze dvakrát. V závěru přitom jeho vůz nemlel z posledního, mistr světa z roku 2007 byl totiž schopen pružně reagovat na Alonsovo tempo, zrychlit a vybudovat si bezpečný náskok.

Po kvalifikaci se zdálo, že Lotus nepředstavuje pro své soupeře zvlášť nebezpečnou hrozbu. Šetrnost k pneumatikám by však mohla znamenat klíčovou výhodu. Ferrari potvrdilo, že v kvalifikacích stále na absolutní špičku ztrácí, závodní tempo z něj však rovněž dělá velkého aspiranta na vítězství. Naproti tomu Red Bull, zdá se, znovu vládne kvalifikacím, hospodaření s pneumatikami by však pro něj o nedělích mohlo představovat problém.

Závody Velká cena Austrálie 2013

Pneumatiky budou znovu alfou a omegou závodů Formule 1. Uspěje ten, kdo je uchrání v jednom kuse nejdéle.

Velmi slibně se navzdory předsezónním očekáváním ukazuje Mercedes, který nyní svou výkonností zdůvodňuje příchod Lewise Hamiltona. Naproti tomu Britův bývalý tým McLaren se trápí, jeho nový monopost výkonnostně nestačí a stáj z Wokingu má problémy vůbec bodovat.

Úvod sezóny nabídl zajímavé rozuzlení předsezónních testů, znovu by tak mohlo být zaděláno na napínavou sezónu. Jisté přitom je, že v průběhu zbývajících devatenácti závodů se na naznačeném trendu ještě leccos může změnit.

Závody Velká cena Austrálie 2013

Nenápadný v kvalifikaci, nenápadný v závodě - Kimi Räikkönen nakonec vypálil svým soupeřům rybník.


Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: