Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Finále sezóny DTM ve velkolepém stylu

Sport

27.10.2012

BMW se po 20 letech vrátilo do DTM a hned získalo zásluhou Bruna Spenglera titul mezi jezdci.

Autor:David SkalošFoto:

Závody DTM 2012 Hockenheim finale

Od sezóny 2012 se očekávalo mnohé. V platnost vstoupily nové technické regule – automobilky se vrátily k modelům kupé a navíc BMW oznámilo svůj záměr vrátit se zpět a trochu oživit ucházející slávu DTM.

Podařilo se. Od roku 2006 bylo totiž DTM po odchodu Opelu pouze o souboji mezi Audi a Mercedesem. Podle předsezónních odhadů měly obě značky těžit ze zkušeností z posledních sezón a to i přesto, že technické regule byly zcela nové.

Závody DTM 2012 Hockenheim finale

Na roštu závěrečného podniku na Hockenheimu byl také Alex Zanardi, který před 11 lety přišel o obě nohy.


To ale BMW nechtělo dopustit a začalo proto zbrojit. Prvním trumfem v rukávu byl příchod Bruna Spenglera. Přestup k mnichovské značce od Audi ohlásil šampion z roku 2011 Martin Tomczyk. Zůstat pozadu nechtěl ani trojnásobný mistr světa cestovních vozů (WTCC) Andy Priaulx, který spolu s dalšími třemi jezdci Augustem Farfusem, Joeyem Handem a Dirkem Wernerem už má v rodině BMW své místo.

A první úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Už při druhém podniku sezóny na Lausitzringu obsadilo BMW v kvalifikaci zásluhou Spenglera a Farfuse kompletně první řadu. V neděli pak Kanaďan na první místo nikoho nepustil a přivezl už ve druhém startu „emtrojce“ premiérové vítězství.

Závody DTM 2012 Hockenheim finale

Od Andyho Priaulxe se možná očekávalo více než jen efektní jiskry.


Velmi dobře ale začal sezónu také Gary Paffett. V prvních čtyřech závodech Brit vždy vystoupil na stupně vítězů, přitom dvakrát na ten nejvyšší. Po lehké stagnaci výkonů přišla v závěru sezóny dvě druhá místa doplněná jednou nulou v podobě nedojetého závodu ve Valencii.

Spengler naopak přidal další tři vítězství včetně toho nejdůležitějšího - triumfu v závěrečném závodě na Hockenheimu, před kterým byl v šampionátu na druhém místě. Paffett přišel o vedení v šampionátu v ten nejméně vhodný moment.

Závody DTM 2012 Hockenheim finale

Typická kulisa závěru sezóny na Hockenheimu.


Pouze teoretickou šanci na titul měl také další jezdec Mercedesu Jamie Green. Brit se radoval v prestižním závodě v ulicích Norimberka, kde vyhrál po útoku v poslední zatáčce. Kromě toho přidal ještě druhé místo v prvním závodě na Hockenheimu a na nejnižší stupínek vystoupal na Oscherslebenu. V konečném zúčtování to ale stačilo až na třetí místo.

Zklamání zřejmě vládne v táboře Audi. Automobilka z Ingolstadtu sázela na svůj preferovaný tým Abt Sportsline, kde měla dva bývalé dvojnásobné šampiony Mattiase Ekströma a Tima Scheidera. Ani jeden z nich se však v sezóně výrazněji neprosadil. O to větším překvapením byla dvě vítězství Edoarda Mortary z týmu Rosberg. Skvadra pod vedením Arna Zensena byla nakonec i díky Mortarovi nejlépe umístěným týmem značky.

Závody DTM 2012 Hockenheim finale

Jedinou formulovou sérií při víkendu DTM je Euroserie Formule 3. Jejím letošním šampionem je Španěl Daniel Juncadella.


Jak tedy zhodnotit sezónu DTM v roce 2012? Jednoduše jako skvělou. Zavedení nových technických pravidel spolu s příchodem třetí značky jednoznačně pomohly ke zkvalitnění závodů. Z toho plynula také divácká návštěvnost, která se kupříkladu při závěrečném podniku vyšplhala až na číslo 128 000! DTM zkrátka začíná opět získávat na prestiži a to je jedině dobře. Už nyní je přitom jasné, že budoucnost DTM bude ještě růžovější. Od roku 2014 totiž dojde ke sjednocení technických předpisů spolu s těmi využívanými v japonském mistrovství vozů GT a tak nelze vyloučit ani propojení těchto dvou sérií.

Foto: autor


Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: