Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Škoda Rapid v redakci: jaká je?

News

03.09.2012

Testujeme nový rapid, pod kapotou má motor 1.6 TDI. Jde o ideální rodinné auto?

Automobily Škoda Rapid 1.6 TDI první dojmy

Poprvé usedáme na místo řidiče. Co nám vadí? Volant nelze vysunout dostatečně blízko k řidiči (ale to je neduh mnohých aut) a… to je vlastně všechno. Sedíme, jedeme, rapid se ovládá jako jakákoliv jiná moderní škodovka.

Automobily Škoda Rapid 1.6 TDI první dojmy

Uspořádání palubní desky je typické pro vozy Škoda, resp. VW, doslova všechno je přesně tam, kde byste to hledali.


Nezklamalo nás provedení přístrojové desky, ani sedadla, která však bohužel nemají podélně stavitelnou (nebo naklápěcí) hlavovou opěrku. Přední cestující mají kolem sebe místa asi jako ve fabii.

Líbí se provedení kapes v předních dveřích, kam se vejde 1,5litrová „petka“ a ještě další drobnosti, nelíbí se chybějící jednodotykové stahování oken; kromě levých předních dveří směrem dolů musíte „čudlík“ vždycky držet až do konce.

Kufr je veliký a splní jakékoli rodinné přání. Příjemným detailem je oboustranná rohož (plsť/guma) a průvlak na lyže v zadních (sklopitelných) sedadlech.

Podvozek představuje kompromis mezi pohodlím a jízdní agilitou. Na dálnici je vůz stabilní a neplave, ve městě pak na 16palcových kolech trochu tvrdší, než by se nám líbilo.

Láce vozu se projeví v nepříliš důkladném odhlučnění podběhů a odizolování posádky od drobných neduhů silnic, protože stačí lehce zdrsněný povrch, a cestující cítí jemné vibrace.

Místa dost, na kolena dokonce královsky. Rapid chytá "manýry" od superbu.

Interiér vyniká prostorností, „za sebe“ si naprosto bez problémů a ještě s rezervou před koleny sedne i více jak 180 centimetrů vysoký člověk. Vskutku velkorysou nabídku prostoru omezuje pouze svažující se střecha, takže na hlavu zadních cestující moc místa není.

Vznetová jedna šestka se chová způsobně, ničím nevyniká, ale ani nezklame.

Nejsilnější diesel v nabídce, 1.6 TDI/77 kW, je pro rapid evidentně dostatečně výkonnou motorizací, schopnou bezpečného předjíždění a udržování vyšších dálničních průměrů. Na volnoběh bohužel poměrně citelně vibruje celým vozem a u testovaného kusu při nízkých otáčkách trochu cuká.

Klapavý zvuk motoru přehluší při jízdě mimo město aerodynamický hluk, který je někde na úrovni octavie první generace. Spotřeba se v kombinovaném provozu drží okolo 5,3 až 5,7 l/100 km a to rapid vůbec nešetříme.

První dojem je tedy dobrý, očima rodiny s omezeným rozpočtem doslova vynikající. Velký test Škody Rapid 1.6 TDI vám přineseme v příštích dnech!

Při sklopení sedadel nutně vznikne schod, předpokládáme později možnost objednání dvojité podlahy, která by ho měla eliminovat.


Nový univerzální "Škoda volant" se dobře drží a jeho design je rozhodně vkusnější a elegantnější.


Velikost otvorů pro nápoje v zadní loketní opěře lze měnit v několika krocích. Jednoduché, levné a docela praktické.

Nejdříve si nevšimnete, ale po čase vás může začít štvát neustále se v předním okně lesknoucí výdechy ventilace. V zásadě nevadí, ale rozhodně nepotěší.


Přední sedačky jsou nejjednoduššího možného provedení a bez krycích plastů polohovacího mechanismu. Opět - nevadí, ale nepotěší.

Pravděpodobně vrcholný navigační systém pro rapid, klasický Amundsen, jak ho známe už léta. Odnaviguje spolehlivě, nic víc ale nečekejte.


Z citigo dorazila další "simply clever" vychytávka - gumový boxík pro odložení mobilu nebo jiného elektronického přístroje. Na větší smartphony už je malý.


Rapid je z některých úhlů opravdu pohledný, musíte si však dobře stoupnout. Těšíme se na hatchback, který by mohl mít vyváženější proporce.


Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: