Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Senzační výsledek studentské formule ČVUT v Maďarsku: třetí místo!

News

23.08.2012

Formula Student/SAE je světově nejprestižnější studentskou konstrukční soutěží a Češi se v ní rozhodně neztrácí.

Autor:Tisková zprávaFoto:V konkurenci univerzit z celého světa si tým CTU CarTech z ČVUT dokázal s formulí na spalovací motor vydobýt postavení na stupních vítězů. Výborně dopadl i premiérový start historicky první české elektroformule, která se umístila na 19. místě celkově.

Pro český tým druhá soutěž letošní sezony se konala v přístavu města Györ, kde bylo závodiště organizátory postaveno na betonové ploše. Větší drsnost povrchu oproti běžnému asfaltu vyžadovala odlišné nastavení vozu, na které však byl tým připraven, a s nezvyklými podmínkami se dokázal vyrovnat u obou nasazených formulí.

V jízdních disciplínách si „spalovací“ formule CTU CarTech vedla perfektně. Piloti týmu si zkušeně poradili s průjezdem trati ve tvaru osmičky a v této dílčí disciplíně tak tým dosáhl na pěkné 6. místo. V disciplíně zaměřené na akceleraci skončila formule těsně druhá, v jízdě po technické trati pak pátá. Elektrická formule dokázala také bodovat a to i přes to, že na papírově zkušenější týmy výkonově ztrácela.


Do závěrečné disciplíny, závodu na 22 kilometrů, se jako první z dvojice formulí ČVUT na start postavila formule elektrická. Ta prokázala rodovou příslušnost k vytrvalým vozům CTU CarTech a dokázala náročný závod dokončit na 14. místě.

Česká „spalovací“ formule přišla jako jedna z průběžně nejlepších na řadu až těsně před koncem. I přes úmorných 36°C ve stínu předvedli týmoví piloti vyrovnaný výkon, neporazili žádný kužel a zajeli do té doby absolutně nejlepší čas.

V očekávání tak bylo, jak si za doslova tropických podmínek poradí na rozpálené trati papírově nejlepší formule univerzit z Karlsruhe (Německo), Tallinnu (Estonsko) a Budapešti (domácí tým). Z počátku dosahovali jejich piloti výborných časů, avšak pravděpodobně kvůli nedostatku paliva začaly jejich formule s blížícím se cílem zpomalovat, vůz studentů z Karlsruhe dokonce musel odstoupit v posledním kole. „Spalovací“ formule CTU CarTech tak brala ve vytrvalostním závodě první místo a toto umístění znamenalo zároveň celkové vítězství Čechů z ČVUT v dynamických disciplínách.

V součtu se „spalovací“ formule CTU CarTech umístila na perfektním 3. místě celkově s těsnou ztrátou na druhou pozici. Porota soutěže, která čítá povětšinou zkušené inženýry z průmyslu z celé Evropy, ocenila „čvuťáckou“ formuli mimo jiné za celkové pojetí, technickou vyspělost, vizionářský koncept, dobré jízdní vlastnosti a také povedený vnější design vozu.

Elektroformule CTU CarTech si v premiéře nevedla vůbec špatně a dokonce obsadila skvělé šesté místo v dílčí disciplíně zaměřené na spotřebu paliva (pro srovnání spalovacích vozů s elektrickými se spotřeba elektřiny přepočítávala na emise CO2). V celkovém hodnocení, kde se porovnávaly všechny zúčastněné týmy bez rozdílu v typu pohonu, dosáhla česká elektroformule výborného 19. místa v 40členném poli vozů konkurenčních univerzit.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: