Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

GéTéčka opäť u našich východných susedov

Sport

22.08.2012

V rámci tradiční Ceny Slovenska, která se minulý týden konala na moderním okruhu Slovakiaring, se uskutečnil také šestý letošní podnik Mistrovství světa vozů FIA GT1, který letos na Slovensko zavítal už podruhé.

Autor:David SkalošFoto:

Závody Cena Slovenska FIA GT

Poprvé se jezdci na okruhu při obci Orechová Potôň objevili v červnu. Kvůli finanční situaci byli organizátoři dvou závodů GT1 v Číně nuceni tyto podniky zrušit a organizátor GT1 Stephane Ratel, respektive jeho organizace (SRO – Stephane Ratel Organisation) musela najít náhradu. A první z nich byl opět závod na Slovakiaringu, který tak doplnil již tak bohatý program víkendu.

Závody Cena Slovenska FIA GT

Jezdci během každého víkendu mají na programu dva hodinové závody – kvalifikační v sobotu a nedělní hlavní, do kterého startují v pořadí, v jakém dojeli v sobotním závodě.

Největší spokojenost vládla na konci uplynulého víkendu u týmu Vita4one Racing Team, jehož posádka Yelmer Buurman/Michael Bartels na BMW E89 Z4 triumfovala jak v kvalifikaci, tak v obou závodech.

Jejich týmoví kolegové Mathias Lauda/Nikolaus Mayr-Melnhof podtrhli úspěch druhým místem v kvalifikačním a třetí příčkou v hlavním závodě.

Závody Cena Slovenska FIA GT

Mistrovství světa GT1 ale nebylo tou hlavní sérií ESET Racing Weekendu. Největší pohodlí díky místům přímo v boxech měli účastníci Středoevropské trofeje FIA (FIA CEZ Trophy). V obou 10kolových sprintech jasně dominovaly speciály Audi A4 DTM týmu Bohemia Racing Team, které triumfovaly i přes handicap dvou průjezdů boxy během závodu, kterým chtěli organizátoři alespoň částečně zamezit příliš velkému náskoku obou vozů na zbytek pole. I přesto v dopoledním závodě vyhrálo Audi zásluhou Antona Kiaby před Mirom Konôpkou (Saleen) a Michalem Matějovským na dalším speciálu DTM.

Také v odpoledním sprintu se k radosti domácích diváků radoval Kiaba před druhým Matějovským a třetím Konôpkom.

Závody Cena Slovenska FIA GT

V sobotu večer byla na programu rovněž vytrvalostní dvouhodinovka, kterou vyhrála dvojice Vorba/Jakubík na Ferrari 430 GT3 před domácí rodinnou posádkou otce Mira a syna Mateja Konôpkovými.

Program ESET Racing Weekendu byl velmi nabitý. Kromě závodů FIA GT1 a Divize 4 nad a do 2000ccm vidělo 21 200 diváků, kteří si během víkendu našli v teplotách přesahujících hranici 35°C cestu na Slovakiaring, také závody formulové Divize 3, Suzuki Swift cupu (vozy jsou poháněny bio palivem), Kia Lotos cupu (s upravenými modely Kia Picanto) nebo pohárových clií. Ke slovu se dostal také Porsche GT3 Cup, který, jak se zdá, nemůže chybět na žádném závodním víkendu na světě a jedna z jeho odnoží si proto našla místo také v programu tohoto víkendu. Zpestřením byl seriál Lotus Ladies Cup, kde si to mezi sebou rozdaly vesměs maďarské závodnice.

Závody Cena Slovenska FIA GT

Víkend ovšem přinesl i několik vážných nehod. O tu první se v sobotní kvalifikaci GT1 postaralo Lamborghini Gallardo týmu Reiter Engineering, který nezvládl průjezd druhou zatáčkou a narazil do bariéry z pneumatik. I přes velké poškození v zadní části vozu se posádka Albert von Thurn und Taxis a domácí Štefan Rosina objevila v odpoledním kvalifikačním závodě, jelikož tým stihl přivézt nový vůz.

V závodě FIA CEZ se s Ferrari 458 GT3 dostal ve stejném místě do problémů slovenský hokejista Ľubomír Višňovský. Asi nejvážnější havárie se stala ve sprintu Divize 4 do 2000 ccm, kde skončil po několika saltech v nemocnici s otřesem mozku zkušený jezdec Marian Rajnoha.

Závody Cena Slovenska FIA GT


Závody Cena Slovenska FIA GT

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: