Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Vznětové motory podle BMW sportovním vozům sluší

News

07.02.2012

Proto dala automobilka zelenou nové produktové řadě M Performance, která kombinuje nízkou spotřebu s jízdními vlastnostmi hodnými označení „M“.

Autor:Jan GaislerFoto:

Automobily BMW M Performance 2012

Prvními průkopníky úsporného sportování budou modely BMW M550d xDrive Sedan, BMW M550d xDrive Touring, BMW X5 M50d a BMW X6 M50d, které k tomuto účelu dostanou zbrusu nový třílitrový vznětový šestiválec.

Ten sice nebude uši posádky laskat tak ušlechtilým zvukem, jako jeho zážehoví kolegové, nicméně výkon 280 kW, točivý moment 740 Nm spotřeba mezi 6,3 a 7,6 l/100 km (v závislosti na modelu) tento handicap bohatě vyvažují.

Automobily BMW M Performance 2012

Vznětový třílitr umí točit až 5400 /min.


Ovšem jak bylo takových parametrů dosaženo? Kromě dnes již nepostradatelného common-railu s piezo-elektrickými vstřikovači nese hlavní zásluhy na nízkém apetitu motoru technologie přeplňování M Performance TwinPower Turbo. Ta využívá dvojici malých vysokotlakých turbodmychadel, které ve vyšších otáčkách vystřídá jedno velké. Dříve nemyslitelný je blok motoru vyrobený z hliníku, nechybí funkce Auto Start-Stop nebo režimu ECO PRO.

Záležitostí, která si stejně jako motorizace může protiřečit se sportovními ambicemi flotily M Performance, je způsob řazení. Jedinou alternativu představuje osmistupňový automat. Ovšem se zrychleným řazením, takže jízdní dynamika touto volbou trpět nebude. Od převodovky výkon v režii systému xDrive putuje na všechna kola.

Automobily BMW M Performance 2012

Na přání lze 19palcová kola nahradit "dvacítkami".

Vozy M Performance stojí na podvozcích známých z jejich zážehových „emkových“ sourozenců, specifický pohon si však vyžádal jisté změny. Především uložení do karoserie, pružiny a tlumiče bylo nutno připravit na rozdílné namáhání. Hydraulický posilovač využívá již v základu funkci Servotronic (přizpůsobení síly řízení rychlosti vozu), na přání zákazníka BMW prošpikuje podvozek elektronickými systémy.

Co se týče vzhledu vozů M Performance, prošel klasickým „zesportovněním“. Nové jsou nárazníky, zrcátka se oděly do exkluzivní šedé metalízy Ferric Grey, okenní lišty pro změnu zčernaly. Hranaté koncovky výfuků a 19palcová litá kola s dvojitými paprsky dotváří celkový dojem, který vůbec není špatný.

Podobnými změnami jako vnějšek si prošel i interiér vozů. Zde se však místo naznačování sportovních ambic jednalo spíše o zvyšování exkluzivity masivním využitím alcantary, kůže Napa a hliníku.

Automobily BMW M Performance 2012

Přímo z kabiny můžete zaznamenávat své dojmy na Facebook nebo Twitter.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: