Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Elektrická octavia vyrazila na silnice

News

20.01.2012

Škodovka spustila ostrý zkušební provoz 10 octavií na plně elektrický pohon.

Automobily Škoda Octavia Green E Line

Škoda Octavia Green E Line představuje první vůz značky s čistě elektrickým pohonem. Je homologována pro silniční provoz, nejedná se tedy v žádném případě o prototyp. Každá z deseti octavií má najet během jednoho roku 15 000 km. Cílem testu, který započal minulý týden, je zjištění praktických uživatelských zkušeností s elektrickým pohonem v běžném provozu.

Octavia byla jako základ pro stavbu testovacího elektromobilu použita kvůli univerzální modulární podvozkové platformě, která se hodí pro poměrně náročné úpravy nutné pro montáž baterií, elektromotoru, potřebného příslušenství a ovládání. Technika pohonu vznikala ve spolupráci s Volkswagenem.

Automobily Škoda Octavia Green E Line

Elektrooctavie mají pod přední maskou reproduktory, které do 50 km/h vydávají zvuk podobný spalovacímu motoru. Je to kvůli bezpečnosti chodců.


Vpředu uložený elektromotor disponuje trvalým výkonem 60 kW, přičemž po dobu 60 sekund v kuse může dosahovat až 80 kW. Točivý moment vrcholí hodnotou 270 Nm, která je k dispozici na čtyři sekundy. Jen o málo nižších 255 Nm pak může řidič využít po dobu 60 sekund. Časová omezení pro využití maximálních výkonů plynou z limitů dovoleného tepelného namáhání motoru.

Na první pohled parametry úžas nevzbuzují, avšak točivý moment hodný silného dvoulitrového turbodieselu a dostupný od nulové rychlosti vystřelí bílý kombík o hmotnosti 1,6 tuny na stovku za 12 sekund. Motorové ústroj navíc z principu netrpí přerušováním dodávky výkonu během řazení. Akcelerace až do maximální rychlosti (135 km/h) je proto zcela plynulá, a tedy svižná.

Pod podlahou a v zadní části vozu se skrývají Li-ion akumulátory o nominální kapacitě 26,5 kWh. Skládají se ze 180 jednotlivých článků, které váží (zřejmě i s obalem) celkem 315 kg. Instalace baterií zasahuje zčásti do zavazadlového prostoru, jehož objem je tak o cca 100 litrů menší.

Baterie je možné nabít na 80 % kapacity buď za osm hodin z 230V sítě, nebo za dvě hodiny z třífázové 400voltové. Papírový dojezd na stoprocentní nabití (26,5 kWh) činí 140 km, avšak jak hovoří naše zkušenosti s jiným elektromobilem a rovněž Li-ion bateriemi, reálný dojezd je v praxi od toho udávaného na hony vzdálen.

Automobily Škoda Octavia Green E Line

Zásuvka pro dobíjení se nachází jak klasicky z boku pod víčkem „nádrže“, tak pod vyklápěcím logem na přední masce.

V prostoru pro cestující se elektrifikace pohonu nijak výrazně nepodepsala. Rozdílné jsou pouze palubní přístroje (místo otáčkoměru „ekonoměr“), kulisa „řazení“ (tedy spíše volič, jestli chcete jet dopředu nebo dozadu), a to je vše. Displej navigačního systému Columbus může ukazovat toky energie vozem.

Zajímavé jsou páčky pod volantem (jako pro sekvenční řazení), kterými se ovládá stupeň rekuperace, resp. jak moc vůz brzdí motorem. Ovládání je jinak z pohledu řidiče zcela konvenční, prakticky totožné jako u spalovacího motoru s automatickou převodovkou.

Elektromobil velikosti octavie nemá samozřejmě v dnešní prehistorické době elektromobilní jiný opravdu využitelný význam než právě testovací. Vyzkoušet nové technologie je však nezbytné a Škodovka ukázala, že až tak daleká cesta do běžného provozu, nebo spíše běžného prodeje, z rýsovacích prken již nevede.

Sériový elektromobil s okřídleným šípem by měl podle prvních informací vyjet v roce 2014 a bude postaven na základě modelu Citigo.

Automobily Škoda Octavia Green E Line

V elektromobilu jako doma, že ano?


Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: