Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Plný počet hvězdiček pro Škodu Citigo, stejně tak i pro Kiu Rio

News

25.11.2011

Další várka bezpečnostích testů Euro NCAP potvrdila, že auta jsou dnes bezpečnější než kdy dřív. Pět hvězd už ale nestačí, od příštího roku se kritéria zpřísní.

Škodovka sice přímo testována nebyla, avšak komise Euro NCAP došla k závěru, že jeden zbouraný Volkswagen Up! vydá za Škodu Citigo i Seat Mii.

Česko-německo-španělský vůz je mimochodem prvním takto malým automobilem, který plný počet pěti hvězd obdržel. Podílelo se na tom 89% hodnocení pro ochranu dospělých, 80 % za ochranu dětí, 46 % za ochranu chodců a 86 % za asistenční systémy (100% hodnocení zde však zkazila pouze absence omezovače rychlosti).

Po nárazu v 64 km/h do překážky se rozdíly mezi Citigo a Up!, pravda, zkracují.

Kii Rio pomohlo k nejvyššímu hodnocení standarní ESP u všech modelů. Za ochranu dospělých cestujících pak rio obdrželo 92 %, za ochranu dětí 84 % a za bezpečnostní systémy 86 %. Rio je tak dalším z řady modelů korejsko-evropského výrobce (Soul, Venga, cee'd, Sportage, Sorento), který dosáhl na pět hvězd.

Bezpečností výbava je u Ria standardně velmi obsáhlá a to se projevilo i na hodnocení.

Dva zásadní modely pro český, resp. evropský, trh tak prošly testem bezpečnosti bez ztráty kytičky. Ty tam jsou však doby, kdy na zisku vysokého hodnocení od Euro NCAP stavěly automobilky marketingové kampaně... Dnes už je maximální možné ohvězdičkování takřka povinností, navíc když první původní čínský vůz, Geely Emgrand EC7, dosáhl na hvězdičky čtyři.

Mimo jiné z těchto důvodů tak dojde v příštím roce k zpřísnění kritérií. Bohužel v praxi se bude zpřísnění týkat víceméně toho, že pro plný, pětihvězdičkový zisk bude třeba dosáhnout alespoň 60% hodnocení při střetu s chodcem. To, jak dalekosáhlé důsledky má toto kritérium pro stále více unifikované tvary předních částí automobilů, snad není třeba vysvětlovat. Ostatní pětihvězdičková kritéria pro rok 2012 už dnes pětihvězdičkové automobily splňují víceméně všechny.

Kromě vypíchnutých dvou modelů byl v listopadu mezi oceněnými například pětihvězdičkový Chevrolet Volt, Mercedes-Benz třídy B, Range Rover Evoque nebo Volkswagen Beetle. Naopak zisk čtyř hvězd musí stačit novému Fiatu Panda, Jaguaru XF, nebo Jeepu Grand Cherokee.

Více informací naleznete na stránkách Euro NCAP.

Crash test Volkswagenu Up!

Crash test Kia Rio.


Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: