Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

A2 concept: Audi opět vyhlíží budoucnost bez ropy

News

09.09.2011

Po divoké studii urban koncept navrhli v Ingolstadtu městský elektromobil, jehož sériová výroba nemusí být nereálná.

Autor:Jan GaislerFoto:

Automobily Audi A2 concept 2011

Je zřejmé, že elektrické vozy zatím nepokročily ve své evoluci tak daleko, aby v blízké budoucnosti mohly ohrozit postavení konvenčních automobilů (nejen kvůli technice, ale také kvůli neexistující infrastruktuře dobíjecích stanic a nedostatečné kapacitě elektráren).

Nicméně jejich výroba je v současnosti pro automobilky téměř společenskou nutností. Navíc BMW počítá se svým vozem i3 do výroby, což by mohl pro Audi být pádný důvod k sériové výrobě elektrické „á-dvojky“.

Automobily Audi A2 concept 2011

Kliky dveří se při otevírání vysunou ze světelného pásu na boku vozu.

A2 concept nese všechny vizuální prvky charakteristické pro současné vozy Audi, jen provedení masky Singleframe zde působí poněkud komickým dojmem. Funkci přívodu vzduchu totiž plní jen její spodní třetina, zbytek tvoří kryt pro dobíjecí zásuvku orámovaný tenkým černým pruhem.

Boky vozu lemuje světelný pás Audi dynamic light měnící barvu vyzařovaného světla podle situace, ve které se A2 concept právě nachází. Bílá střecha se po stisku tlačítka stane průhlednou, zajímavě je řešena zadní mlhovka. Tvoří ji pět laserových diod, jejichž světlo je viditelné jen v mlze nebo dešti, kdy se odráží od částeček vody ve vzduchu.

Interiér působí velmi jednoduše, vzdušně a prostorně. Klasických tlačítek je zde jako šafránu, většina funkcí se ovládá pomocí dotykových ploch. Ze dvou stran zkosený volant není s předními koly mechanicky svázán, spojuje je jen elektrické vedení (steer-by-wire = řízení „po drátě“). Stejně pracuje i brzdová soustava (brake-by-wire) a řazení (shift-by-wire).

Automobily Audi A2 concept 2011

Intenzita jasu světel je závislá na viditelnosti.


Do sendvičové podlahy se podařilo naskládat Li-ion akumulátor o celkové kapacitě 31 kWh. Z elektromotoru lze vymáčknout 116 koní (85 kW) a 270 Nm, ale jen krátkodobě. V trvalém provozu klesnou využitelné hodnoty na 82 koní (60 kW) a 160 Nm. I přes váhu baterií není celková hmotnost 1150 kg nijak tragická.

Zrychlení z nuly na 100 km/h během 9,3 s a maximální rychlost 150 km/h jsou parametry, které městskému vozu stačí. To se ale nedá říci o dojezdu 200 km. Dobíjet vyčerpané baterie lze jak ze
400 V zásuvky (za 1,5 h), tak z domácí zásuvky s 230 V (za 4 h).

Automobily Audi A2 concept 2011

Audi A2 concept je schopno pracovat v polouatonomním jízdním režimu.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: