Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

S novými světly od BMW budou noci jasnější

News

11.08.2011

Jejich bílá záře pronikne všude, kde je jí třeba – do zatáček, příkopů podél cest i na noční chodce. Jen protijedoucím vozům se vyhne.

Autor:Jan GaislerFoto:

Automobily BMW inovace osvětlení 2011

Podle statistik přináší jízda v době mezi západem a východem slunce dvojnásobně vyšší riziko nehody, než cestování přes den. Na vině je samozřejmě nízká viditelnost případných problémů a následně krátká doba na jejich řešení. Proto již před dvaceti lety začali výkonnější xenonové žárovky nahrazovat halogenovou klasiku a nyní pomalu nastává doba LED diod.

Ty se díky výrazně bílému záření nejvíce přibližují denním podmínkám, při kterých má lidské oko nejlepší rozlišovací schopnost. Protože moderní lampy již nemají problém s výkonem, soustředí se současný vývoj hlavně na propracovanější rozdělení světla a jeho aktivní přizpůsobení různým podmínkám.

Automobily BMW inovace osvětlení 2011

Aktivní LED světlomety lze na BMW řady 6 rozpoznat na první pohled.


Typickým příkladem je systém BMW Dynamic Light Spot. Díky spolupráci s nočním viděním BMW Night Vision bezpečně rozpozná cyklistu či chodce na vzdálenost 100 metrů. Následuje jeho samočinné osvětlení a zároveň jemné potlačení světla přímo před vozem. Osoba na silnici je tak sice nepříjemně oslněna, ale pozornosti řidiče určitě neujde. BMW Dynamic Light Spot se již v blízké budoucnosti dostane mezi položky příplatkové výbavy.

Další přizpůsobivý systém, asistent dálkových světel, měl až dosud funkci vplývající z názvu - aktivaci a deaktivaci dálkových světel. S tím je ovšem konec, v nové verzi bude svítit jenom na dálku. Jeho novou náplní práce bude odstiňování světelného kužele z proti nebo vpředu jedoucího vozu. Ostatní řidiči tak nebudou oslňováni a viditelnost na zbytku silnice se nezmění.

Automobily BMW inovace osvětlení 2011

Z obrázku je patrné, že tato světla si název "adaptivní" zaslouží.


Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: