Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Chevrolet pokračoval ve vítězném tažení i v Brně

Sport

24.06.2011

Ani letos nechybělo v kalendáři akcí Automotodromu Brno Mistrovství světa cestovních vozů známé pod zkratkou WTCC. Co přineslo?

Autor:David SkalošFoto:

Závody WTCC Brno 2011

Na jednu stranu tradičně napínavé souboje kolo na kolo, na stranu druhou ale vcelku slabou diváckou návštěvu. Před poloprázdnými tribunami si pro vítězství ve dvou desetikolových závodech dojeli opět jezdci Chevroletu, kteří tak až na jednu výjimku, kdy vyhrál Tarquini na seatu, zůstávají letos stále neporaženi.

Mistrovství světa cestovních vozů (WTCC) bylo až do nedávna především soubojem týmů, které měly přímo podporu od automobilky, s jejímiž vozy jely. Před loňskou sezónou však týmy ve WTCC přestal podporovat španělský Seat, který o rok později napodobila rovněž německá automobilka BMW. Její dvojice továrních pilotů Augusto Farfus, Andy Priaulx odešla do vytrvalostních závodů a v cesťácích tak, stejně jako v případě Seatu, zbyly už jen soukromé týmy. BMW sice přišlo odchodem Priaulxe o trojnásobného mistra světa, jeho řady ale naopak posílil mezi fanoušky velmi oblíbený Tom Coronel, který přišel ze Seatu.

Závody WTCC Brno 2011

Tom Coronel přesedlal z předokolkového seatu do BMW se zadním náhonem.

Jedinou automobilkou, která se na WTCC stále plně zaměřuje, je Chevrolet. A také to je letos znát. Jeho modré vozy vyhrály z osmi doposud odjetých závodů sedm (překonat je dokázal jen Gabriele Tarquini, který vyhrál jeden ze závodů na domácí Monze).

Jejich nadvláda pokračovala také v Brně, kde vyhráli jak volné tréninky, tak kvalifikaci a i oba nedělní závody. V tom prvním triumfoval vedoucí muž průběžného pořadí Robert Huff, pro kterého to bylo již páté letošní vítězství. Úspěch Chevroletu podtrhli druhým a třetím místem Huffovi týmoví kolegové Yvan Muller a Alain Menu.

Závody WTCC Brno 2011

Modré chevrolety nedaly zbytku pole šanci.

Ve druhém víkendovém závodě vyhrál obhájce mistrovského titulu Yvan Muller. Další chevrolet v rukou Roberta Huffa byl na třetím místě. Mezi oba se dokázal probojovat ze třetího místa startující Tom Coronel na BMW. Švýcar Menu se musel spokojit se čtvrtým místem.

Závody WTCC Brno 2011

V hlavní roli šampaňské, které zaplavilo stupně vítězů.


V Brně se představila kromě WTCC také formulová série Auto GP, která je od letošní sezóny nově součástí víkendu; a European Production Series. Ta byla pro diváky skutečným zážitkem, jelikož se na start závodu postavilo pouhých pět vozů.

Závody WTCC Brno 2011

Monoposty AutoGP zavítaly do Brna podruhé v historii, tentokrát však poprvé jako součást WTCC.


Už nějaký ten pátek se bohužel proslýchá, že letos se v Brně objevily cestovní vozy naposledy. Těch 27 000 diváků, kterých si během víkendu našlo na Masarykův okruh cestu, ale vidělo opět krásné souboje okořeněné mnoha kontakty plech na plech a tento závod jasně ukázal, že i přes odchod známých jmen šampionát neztratil nic na své prestiži. Škoda, že nám, motoristickým fanouškům, už toho zřejmě nebude napřesrok dopřáno.

Závody WTCC Brno 2011


Jak již sám název šampionátu napovídá, do série nastupují výhradně vozy, se kterými se můžete setkat v běžném provozu. Jsou však upraveny do závodní podoby (podvozek, motor, převodovka, aerodynamika, ochranný rám atd.). Do WTCC nasazují v současné době své vozy čtyři automobilky: Seat (model Leon), Chevrolet (Cruze), BMW (320i) a Volvo (C30).

Od příští sezóny budou muset být povinně všechny automobily poháněny přeplňovanými zážehovými čtyřválci o objemu 1,6 litru. Letos už postupně většina startovního pole na tyto jednotky z dosavadních dvoulitrů přechází. V Brně si s novým motorem odbyli premiéru mistr světa z roku 2009 Gabriele Tarquini (Seat Leon) a Švéd Robert Dahlgren (Volvo C30).

Foto: autor

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: