Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

A1 clubsport quattro: Audi má smysl pro humor

News

02.06.2011

Koncepce velkého motoru v malém autě rozhodně není nová. Ale německá prémiová značka ji dovedla do extrému, který by jí mohl závidět kdejaký tuner.

Autor:Jan GaislerFoto:

Audi využilo prototyp A1 clubsport quattro jako lákadlo ke své expozici na akci Wörthersee Tour 2011. Tradiční sraz fanoušků značek Audi, SEAT, Škoda a Volkswagen se koná právě v těchto dnech. Na letošní třicátý ročník přivezlo Audi sice 18 exemplářů, ale můžete hádat, kterému je věnováno nejvíce zvědavých pohledů.

Motor 2.5 TFSI byl původně vyvinut pro model TT RS. S jeho sériovými 340 koni (250 kW) a 450 Nm se ale ostrý prcek nespokojil. Proto byly nutné úpravy turbodmychadla a sacího traktu. Svojí zásluhu na vylepšených parametrech má i mezichladič stlačovaného vzduchu a nové výfukové potrubí.

Výsledných 503 koní (370 kW) a 660 Nm nemá s vozidlem o hmotnosti 1390 kg příliš práce. Se svým zrychlením z nuly na 100 km/h za 3,7 s se A1 clubsport quattro může vytahovat před mnohými supersporty. Elektronický omezovač ordinuje maximální rychlost obvyklých 250 km/h.

Koncovka výfuku je po vzoru speciálů DTM vyvedena vlevo před zadním kolem.


O své výjimečnosti informuje A1 clubsport quattro své okolí drsným vzhledem. Tedy alespoň snahou o něj. Pod rozšířenými blatníky, výraznými výdechy a obřím zadním křídlem pořád prosvítá malé městské autíčko. Originální je ovšem vzhled 19palcových kol, jejichž designér nejspíš pochází z leteckého průmyslu. Ale to rozhodně není na škodu.

Sériový není ani vnitřek vozu. Přední sedadla se čtyřbodovými pásy poskytl „sporťák“ R8 GT. Dozadu usadíte maximálně dvě závodní přilby, místo pro cestující zabral ochranný rám. Prostor vyklidily i reproduktory a displej MMI, stejně tak informační a zábavní systémy.

Se sériovou výrobou A1 clubsport quattro se podle automobilky příliš nepočítá. Ale mnoho z jeho prvků se brzy objeví v katalogu s příslušenstvím pro A1. Jestli v něm narazíme i na výbušný motor
2.5 TFSI Audi nesdělilo.

Takto si Audi představuje puristický interiér.


Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: