Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Nissan Leaf je nejen ekologický, ale i bezpečný

News

26.05.2011

Japonský elektromobil se veze na úspěšné vlně - k titulům Evropské auto roku a Světový vůz roku přidal maximální hodnocení v oblasti bezpečnosti od Euro NCAP.

Autor:Jan GaislerFoto:

Automobily Nissan Leaf 2011

Ve spojení s Nissanem Leaf se často používá označení „první prakticky využitelný elektromobil“. Proč ne? S výkonem 109 koní (80 kW) a točivým momentem 280 Nm se není čemu divit. Jen dojezd 175 km je praktický maximálně do města. Na druhou stranu, pro auto na baterky je to víc než slušná hodnota.

Nezávislá organizace Euro NCAP, která jej hodnotila, se na provádění nárazových testů automobilů specializuje. Podle úspěšnosti jim uděluje hvězdičky od jedné do pěti. Ukořistit kompletní pětice již není pro automobilky tak zásadní problém, ovšem na poli elektromobilů se to Leafu povedlo jako prvnímu.

Automobily Nissan Leaf 2011

Nejvyšší hodnocení bezpečnosti získal Leaf i při obdobných testech v USA.


Standardní procedura, která zahrnuje zkoušky čelního nárazu, bočního nárazu, bočního nárazu do sloupu a posouzení rizika zranění krku, zde byla obohacena o jednu specialitu. Tou byla kontrola automatického odpojení baterií. Leaf obstál, takže se cestujícím po nehodě nepřihodí, že by se stali součástí elektrického obvodu.

Bezemisní vůz si vedl dobře nejen na poli ochrany cestujících, vysoké hodnocení získal i za bezpečnostní systémy a ochranu chodců. Zde se nutně projevila absence „tvrdých bodů“, tedy klasického motoru, pod kapotou.

Nissan Leaf na začátku roku dorazil na japonský, americký a vybrané evropské trhy. Kromě čistého vzduchu a tichého chodu nabízí klimatizaci, satelitní navigaci, parkovací kameru a možnost připojení chytrého telefonu.

Automobily Nissan Leaf 2011

O pohon Leafu se stará 48 článků lithium-iontové baterie.


Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: