Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Saab je opět zachráněn

News

04.05.2011

Čínské automobilky dobývají Skandinávii – nejdříve společnost Geely koupila Volvo, nyní si Saab domluvil partnerství s Hawtai Motor Group.

Problémovou automobilku, které hrozilo ukončení činnosti, koupil loni od koncernu GM nizozemský výrobce sportovních vozů Spyker. On sám však na spásu nestačil, kvůli dluhům u dodavatelů teď už měsíc nesjel z výrobní linky jediný Saab. Proto se majitelé ohlédli na východ, kde automobilky mají dostatek hotovosti, ale chybí jim know-how.

V rámci strategické dohody koupí Hawtai ve Spykeru podíl 29,9 %. Tato operace ho bude stát 120 miliónů Euro, dalších 30 miliónů poputuje do Švédska ve formě šestiměsíční půjčky. Transakci ještě musí schválit jak čínské, tak evropské a švédské úřady.

Ochutnávka z produkce automobilky Hawtai - model B11.


Jak se zdá, partnerství bude prospěšné pro obě strany. Kromě finanční injekce se Saab dostane na mohutný čínský trh, Hawtai pro změnu využije distribuční síť Saabu na druhé straně světa. Samozřejmě se také dostane k jeho technologiím, v plánu je i společná výroba.

K úplnosti zbývá představení Hawtai Motor Group. Tato soukromá automobilová společnost vznikla teprve v roce 2000. Pyšní se vlastním výzkumným centrem a dvěma výrobními závody. Kromě vozidel, kterých ročně zkompletuje 350 000, se zabývá výrobou dieselových motorů a převodovek.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: