Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Koncept Opelu Zafira: Prostor jako trumf

News

28.02.2011

Jako luxusní obývák na kolech chce Opel prezentovat svou největší ženevskou novinku – Zafira Tourer Concept.

Automobily Opel Zafira Tourer Concept

Opel u své studie vehementně prezentuje především svébytné provedení interiéru: systém Flex7. Ten navazuje na praktické sedadlové stavebnice předchozí zafiry, resp. stávající merivy; sedadla je možno upravit na mnoho způsobů, kombinujících co nejvýhodněji počet cestujících a nabízený prostor.

 Automobily Opel Zafira Tourer Concept
Kdyby se dostala do série, mohla by konkurovat BMW 5 GT: velkorysá zadní křesla s vysouvacími opěrami pro nohy.

Jak název napovídá, v zafiře se sveze až sedm lidí najednou. Uspořádání je standardní 2+3+2. Třetí řada sedadel je sklopitelná do podlahy kufru, ve druhé řadě je pak na výběr mezi tří- a dvoumístnou konfigurací. Ve třech se pasažéři nebudou moci příliš roztahovat, ovšem ve dvou si z prostředního místa udělají loketní opěrku a svá krajní sedadla posunou o kus dozadu a doprostřed. Výsledek poskytne více místa ve všech směrech.

 Automobily Opel Zafira Tourer Concept
Koncept má 20palcové ráfky s pneumatikami 225/40 R20. Luxus na palubě? Za jízdy asi nic moc.

Překvapivě prémiově pojatý interiér je obalen do karoserie efektního, avšak dnes již jaksi „zprůměrovaného“ designu. LED diody, dynamické tvary, sportovní výraz… Po přečtení článku vám bude trvat asi tak minutu, než zapomenete, jak zafiří koncept vlastně vypadá. V hantýrce automobilky se tomuto pocitu zapomnění říká „sochařské umění v symbióze s německou precizností.“

Zapamatovat byste si však přece jen mohli prosklenou střechu s LED diodami na okrajích. Průhledná část je vyrobena z plastu s metalickými částečkami, které odrážejí světlo diod. Účelem je vytvářet „příjemně teplé osvětlení v různých odstínech žluté k umocnění pocitu pohody a harmonie na palubě“. V sériové zafiře se harmonii na palubě nejspíš vyhneme.

 Automobily Opel Zafira Tourer Concept
Průhlednou střechu je možné nasvítit do několika odstínů, které mají navozovat pohodovou náladu v interiéru (?).

Koncept je jedna věc, jak bude zafira vypadat definitivně, druhá. Očekávat se dá velmi podobný vnější design, který už na konceptu vypadá velice sériové, dovedený dopodrobna. V interiéru se nejspíš dočkáme méně extravagance a okázalého luxusu, nicméně základní rysy a systém Flex7 by měly zůstat co do principu nezměněny.

Podle neoficiálních informací se pod kapotou sériové zafiry objeví paleta motorizací známých z astry. Jsou to tedy zejména zážehové přeplňované čtyřválce 1.4 a 1.6 Turbo (88-132 kW) a vznětové 1.7 a 2.0 CDTi (81-118 kW). Verze OPC není potvrzená, avšak vzhledem k přirozeně sportovnímu pojetí by zafiře nějaký silnější motor docela slušel (rozhodně víc, než předchozí generaci).

Ve třídě sharanu, s-maxu nebo 5008 to bude mít opel těžké, avšak pokud dokáže skloubit novodobou pověst spolehlivosti a solidnosti se zajímavou cenou, bude mít nabito ostrými. Na trhu se sériová zafira objeví na podzim tohoto roku.

 Automobily Opel Zafira Tourer Concept
Palubní deska má společné rysy s astrou, v sérii však nejspíš neuvidíme obrovský displej a dotykové ovládání klimatizace.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: