Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Facelift pro Škodu Fabia a Roomster

Představení

26.02.2010

Nová tvář modelové řady domácí automobilky v segmentu nižší třídy přináší upravený vzled a nové motorizace

Kromě zmrtvýchvstání motorové nabídky, kdy se konečně z výroby dostávají letité zážehové i vznětové motory (informovali jsme s předstihem zde), je to především úprava vzhledu přední části, nový design kol, barvy interiéru a také nové odstíny karoserie.


Automobily Facelift Škoda Fabia a Roomster


Na předku se toho změnilo až překvapivě hodně. Vozy mají zcela přepracovaný nárazník, který integruje doslova obrovské paraboly mlhových/denních světel. Díky provedení mřížky nasávacího otvoru a lehkému náznaku "lízátka" je přední část opticky lehčí než doposud, čemuž napomáhají i malinko zmenšené a rozšířené hlavní světlomety s pozměněným uspořádáním. Typická maska chladiče je pak adekvátně nižší, což fabii dodává při přímém pohledu trochu agresivnější výraz. 


Otázkou je ovšem návaznost těchto úprav na původní nijak nezměněný design zbytku karoserie - analogie s faceliftem octavie, které nová tvář rovněž příliš nesluší, je podle nás značná... Bohužel, největší bolístka vnějšího designu nejprodávanějšího českého vozu přetrvává - neobratně vyřešená "úzká-vysoká" zádní část zůstala beze změny, což je (doslova) tak trochu škoda. Situaci zde zachraňuje pouze případný "difuzor" sportovního paketu, což je ale málo.


 Automobily Facelift Škoda Fabia a Roomster


Velkou (a oprávněnou) slávou je ovšem přichod zcela nových pohonných jednotek, které z nabídky po dlouhém čekání vystrčí technologické výdobytky přelomu století. Špičkové agregáty 1.2 TSI a 1.6 TDI CR jsou tu v pravý čas, aby zabrzdily konkurenci v přebírání zákazníků, protože kdo by chtěl fabii "za půl mega" s traktorovitým 1.9 TDI pod kapotou, nemluvě o líných zážehových motorech 1.4 a 1.6 16V. 1.4 zůstává překvapivě v nabídce i nadále, ovšem jenom blázen by volil tuto jednotku na úkor slabšího TSI (pokud by cenový rozdíl nepřesahoval takových 20 tisíc Kč). Základ "benzinové" motorové palety se nemění, osvědčené a pro svůj účel dostatečně kvalitní tříválce HTP zůstávají pevným kamenem v nabídce celého koncernu VW, škodovky nevyjímaje. Naopak základ mezi diesely je jiný, od dubna ho bude představovat nový tříválec 1.2 TDI CR, který se ale oproti dřívější 1.4 TDI PD prý naučil o třídu lepším mravům.

 Automobily Facelift Škoda Fabia a Roomster


A na závěr nesmíme zapomenou na naprostou novinku pro modelovou řadu Fabia, kterou je dvouspojkové převodové ústrojí DSG pro motorizaci 1.2 TSI 77 kW. Tato špičková převodovka má při nastavení solidní cenovky velký potenciál přilákat nejednoho zájemce o měststký vůz "pro manželku". Zároveň se jedná tak trochu o generálku na letní příchod verze RS, která bude kromě sedmistupňového DSG disponovat velice zajímavým motorem 1.4 TSI 125 kW pod kapotou...

K prodejcům by faceliftované modely měly dorazit v průběhu dubna, ceny očekáváme stejné jako doposud (až na drobné úpravy odpovídající nasazení nových motorizací).

Motorová nabídka pro vozy Fabia/Roomster od dubna:


 

• 1,2 HTP/44 kW (60 k) (ne pro Roomster)
• 1,2 12V HTP/51 kW (70 k)
• 1,4 16V/63 kW (86 k)
• 1,2 TSI/63 kW (86 k)
• 1,2 TSI/77 kW (105 k)

• 1,2 TDI CR DPF/55 kW (75 k)
• 1,6 TDI CR DPF/66 kW (90 k)
• 1,6 TDI CR DPF/77 kW (105 k)


 Automobily Facelift Škoda Fabia a Roomster


 Automobily Facelift Škoda Fabia a Roomster


Zdroj: Škoda Auto, foto: Škoda Auto


Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: