Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Nákup střešního nosiče: Podle jakých kritérií jej vybírat?

PR

12.06.2017

Vzpomínáte si na moment, kdy jste se balili na dovolenou a doslova pěchovali věci do vlastního auta. Možná jste si dokonce stěžovali na to, že není nafukovací, jelikož některé tašky či krabice se do něj prostě nevešly. Skutečnost je opravdu taková, že mnohé vozy mají minimální zavazadlový prostor a do kufru toho prostě a jednoduše moc nedáte. Především zimní dovolené jsou v tomto ohledu charakteristické. Auto více věcí dokáže uvézt, ale pouze za předpokladu, že mu pořídíte střešní box anebo nosiče kol či lyží. Než se k tomuto kroku odhodláte, měli byste myslet na příčníky. Bez nich totiž zmiňované komponenty na střechu nemáte šanci dostat. Jaké příčníky tedy existují a podle kterých kritérií je vybírat? Na tyto otázky si odpovíme v následujících řádcích.

Autor:PRFoto:PR

Bezpečnost jednoznačně na prvním místě

V první řadě se zaměřte na bezpečnost použití příčníků. Výrobek musí být určitě schválený Ministerstvem dopravy České republiky. V opačném případě nemá v provozu na pozemních komunikacích v České republice co dělat. U prodejce si tudíž vyžádejte potvrzení o absolvování atestu 8SD a příslušném schválení. Pokud byste zakoupili nekvalitní příčníky, nastal by samozřejmě i problém při případném řešení škodních událostí s pojišťovnou.

Seznam kapitol

Standardní střešní nosiče

Jestliže automobil není vybaven takzvanými podélnými nosníky označovanými jako hagusy, bude nezbytné pořídit si střešní nosiče do upevňovacích bodů, kterými jsou auta standardně vybavena. I u těchto příčníků ale rozlišujeme několik typů podle ukotvení do střešního lemu. O jaké se jedná?

 

Upevnění do fixpointu

Některé vozy jsou vybaveny takzvanými fixpointy, tedy montážními body nacházejícími se ve střeše. Jde v podstatě o závit, který je přímo pod krytkou v liště na střeše.

 

Ukotvení pod střešní lem

Na trhu je spousta automobilů, které disponují systémem, v jehož rámci se upevňují příčníky do rámu dveří. Jde konkrétně o místo mezi rámem dveří a lemem střechy. Někdy se také patka fixuje šrouby do závitu, který je integrován ve střeše.

 

Umístění do žlábku střechy

Jestliže máte offroad vozidlo, případně užitkové auto, měli byste počítat s ukotvením nosičů do střešního žlábku. V tomto případě dochází v podstatě k obepnutí okapové lišty na automobilu.

Seznam kapitol

Střešní nosiče na hagusy

Mnohá auta jsou vybavena na první pohled patrnými podélnými nosiči. Typické jsou hlavně u karoserií kombi. I příčníky na hagusy určené pro montáž na podélné nosníky je možné rozdělit do dvou kategorií.

Klasické podélné nosiče

Tyto hagusy se nachází na drtivé většině aut. Jejich profil bývá standardně trojúhelníkový anebo oválný. Poznáte je hlavně podle toho, že mezi nimi a střechou je na první pohled patrná mezera. Mimo kombíky disponují těmito hagusy také některé offroady.

Seznam kapitol

Integrovaný typ ližin

Tato plochá lišta vybavená tradiční drážkou nacházející se na své vnější straně je typická absencí zmiňované mezery. V poslední době se uplatňuje u nových vozů stále častěji, jelikož aerodynamika auta je díky integraci hagusů lepší.

Seznam kapitol

Jaká jsou ostatní kritéria při nákupu?

V každém případě se vyplatí myslet i na některé další zdánlivé detaily. Když pomineme cenu, vyplatí se soustředit třeba na systém uzamykání. Jestliže jím disponují, máte šanci, že vám je hned tak nikdo neukradne. Soustřeďte se i na nosnost konkrétního modelu. Obecně se pohybuje od 50 do 100 kg. Není od věci myslet i na materiál, z něhož jsou příčníky vyrobeny. Nejčastěji se prosazují ocel a hliník. A co značka? Na trhu existují jak příčníky, tak střešní boxy a nosiče od různých výrobců. Nejznámějšími značkami jsou Thule, Hakr, Neumann a mnohé další. Prakticky všechny najdete ve specializovaném eshopu stresninosice.cz.

Seznam kapitol
Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: