Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Budoucnost Volva do roku 2019: XC40 a pět dalších novinek

Tajné projekty

16.03.2016

Volvo se mění. V roce 2019 bude nejstarším modelem v nabídce současná horká novinka, SUV XC90. Co všechno ostrý vichr ze Švédska přinese?

Letos tomu bude šest let od chvíle, kdy se Ford v rámci výprodeje svých luxusních evropských značek zbavil i Volva. Nový vlastník, čínské Geely, následně investovalo 11 miliard amerických dolarů do vývoje: nových motorů, podvozkové platformy a elektronických asistenčních systémů, včetně autonomního řízení. Do roku 2019 uvidíme prakticky všechny jeho výsledky. Celá současná nabídka automobilky totiž projde generační obměnou a objeví se i nové modely.

Švédové mají vše dokonale naplánované. Již loni jsme dostali první indicie v podobě dlouho očekávané druhé generace velkého SUV XC90. V jeho šlépějích půjdou letos nejprve další vlajkové modely jako sedan S90 (nástupce S80) a kombi V90 (nástupce V70), které dorazí k prvním zákazníkům v létě.

Příští rok se objeví druhá generace v Česku nejoblíbenějšího Volva, středně velkého SUV XC60. Rok 2018 přinese nové generace modelů střední třídy S60 a V60 i úplnou novinku v podobě menšího crossoveru XC40, který bude konkurentem například pro Audi Q3 nebo Range Rover Evoque. A v roce 2019 by měla být proměna završena novým hatchbackem V40, tuto dobu automobilka překlene faceliftem současného modelu.

Švédové slibují ještě čistě elektrické auto a minimálně od každého kombi rovněž oplastovanou verzi Cross Country, přičemž V90 Cross Country (premiéra na konci letošního roku) nahradí současnou XC70 a naplno se prý postaví Audi A6 allroad quattro. V USA a Číně se pak počítá i s prodlouženou verzí sedanu S90.

To všechno by mělo znamenat spoustu práce. Inženýři si ji však do velké míry dokázali ušetřit: většinu novinek budou stavět na modulární platformě SPA, u níž si mohou hrát se všemi možnými rozměry s výjimkou vzdálenosti mezi palubní deskou a osou předních kol. Pro auta menší než dvojka S60/V60 pak mají připravenou architekturu CMA, i ta však do velké míry využije díly z SPA.

Podobný přístup se u Volva uplatňuje i u motorů. Čtyřválcové vznětové i zážehové dvoulitry z rodiny Drive-e, které se poprvé objevily v roce 2013, jsou toho důkazem. Využívají velké množství stejných součástek. Švédové také pracují na odvozených tříválcích, které jsou primárně určeny pro nejmenší vozy „čtyřicítkové“ řady, objeví se však i v základních verzích modelů S60 a V60. Bez osmi-, šesti- i pětiválců se Volvo každopádně obejde úplně. Výkon zajistí turbodmychadla, kompresory a elektromotory. Automobilka již demonstrovala třikrát přeplňovaný dvoulitr o výkonu 450 koní a slabý není ani již nabízený hybridní systém v XC90 T8 se systémovým výkonem 400 koní.

Svou práci bude muset odvést i šéfdesignér Thomas Ingenlath, kterého si v Česku budeme asi i nadále spojovat s octavií druhé generace, yetim nebo roomsterem. Sám se prý chce zasadit o to, aby si každé z nových aut zachovalo svoji vlastní identitu. Poznávacím znakem rozhodně budou světlomety s denním svícením v podobě ležatého T (jako mytické Thorovo kladivo) a výrazná šestiúhelníková maska s velkým logem. Péči chce věnovat i interiéru, který má být dostatečně luxusní, aby mohl konkurovat německému Audi. Jeho středobodem bude na výšku postavený dotykový displej, který známe již z XC90, s online službami a automatickými updaty.

Ostatně Audi je, jako nejmladší člen německé prémiové trojky, pro Volvo vzorem. Navzdory zásadní obměně modelové nabídky ale Švédové rozumně nepředpokládají, že by se do roku 2020 dostali na jeho úroveň. Očekávají, že prodají 800 000 aut (loni to bylo něco málo přes půl milionu), Audi v té samé době dosáhne dvou milionů. V obou případech bude ale do velké míry záležet na vývoji amerického a čínského trhu. 

Modulární platforma SPA

Scalable Platform Architecture nabízí návrhářům velkou volnost, flexibilní je totiž v jejím případě rozvor, přední a zadní převisy i výška vozidla. Různé typy se také dají vyrábět na jedné lince. Stavebnicový systém je připraven například na zástavbu nejmodernějších asistenčních systémů. Zvolit se dá vzduchové odpružení, bez něj budou auta vzadu vybavena příčným kompozitním listovým perem.

Výhodou platformy SPA je i její připravenost na nasazení hybridního pohonu, jehož baterie by neměly omezovat vnitřní prostor. Současný plug-in hybrid T8 Twin Engine kombinuje 235kW zážehový motor T6 přeplňovaný turbem a kompresorem, který pohání přední kola, a 60kW elektromotor vzadu. Systémový výkon je 295 kW. Plánovaný čistý elektromobil bude mít dojezd 500 km a rychlodobíjení.

Seznam kapitol

Řešení pro menší modely: CMA

Technický základ určený pro nejmenší volva bude s větší platformou SPA sdílet motory, palubní a asistenční systémy, řešení klimatizace nebo datovou síť. Společným jmenovatelem je i vysoká flexibilita technického řešení, která rovněž umožňuje nasazení hybridu. V případě CMA ale bude jako T5 Twin Engine spojen s novým zážehovým tříválcem, na kterém Švédové v současnosti pracují.

Seznam kapitol

Motorová revoluce: diesel bez turbodíry

Vylepšený naftový dvoulitrový čtyřválec D5 dostane v nové S90 (a následně i v XC90 a dalších modelech) funkci Power Pulse. Jedná se o dvoulitrový zásobník stlačeného vzduchu, jenž je po sešlápnutí plynového pedálu vypuštěn do výfukového potrubí a pomůže roztočit turbo. Zásobník se plní automaticky. Výsledkem má být lepší odezva na plyn než u šestiválce.

Seznam kapitol
Tagy: Volvo, XC40, SUV, XC60, S60, V60
Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: