Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Deset ojetých aut, u kterých se nejčastěji podvádí se stavem tachometru

News

19.03.2016

Pořízení ojetého auta je pro mnoho Čechů výhodnější alternativou, protože ne každý má finance na koupi nejnovějších modelů světoznámých značek. Jenže u ojetiny hrozí i některá velká rizika, z nichž jedno se týká najetých kilometrů.

V ČR mezi ojetinami převládají především Škody Fabie, Octavie a v nemalé míře i Superby. Právě tahle trojice se ještě ve spojení s německým Volkswagenem Passat stává nejčastější obětí podvodu jménem stáčení kilometrů.

Zájemce o koupi některé z výše uvedených ojetin má v Česku 45 % pravděpodobnost, že vůz bude mít uměle snížený počet ujetých kilometrů.  

Nedávný průzkum společnosti Cebia navíc zjistil docela šokující informace. My se tedy pojďme podívat na desítku aut, u kterých by jste si měli na stočené kilometry dát opravdu velký pozor.

Škoda Octavia

Podle Cebie hrozí u Škody Octavie 49 % pravděpodobnost, že ojetý kousek v bazaru prošel "omlazovací kůrou" v podobě stočení kilometrů. Platí zde samozřejmě pravidlo, že čím starší ročník Octavie najdete, o to větší riziko podvodu s kilometry riskujete.

Najdou se i výjimky, ale tenhle model byl a stále je často využíván jako služební auto u mnoha firem a i někteří soukromníci jsou schopni za pět let provozu najet klidně i 400 tisíc kilometrů.

Škoda Fabia

Prakticky tentýž odstavec platí i o menším sourozenci Octavie. Je jasné, že Fabii moc majitelů neprohánělo na služebních cestách po celé Evropě, ale i tak se u starších exemplářů první generace někdy nebudete stačit divit, jakých kilometrových nájezdů některé vyrobené kusy dosáhly. I tady proto platí, že obezřetnost je na místě.

Třetí příčku obsadil tak trochu očekávaně Volkswagen Passat. Jedná se o koncernové dvojče Škody Superb, která se však umístila až na sedmém místě.  Oba vozy jsou dostatečně prostorné a po stránce pohodlí jim nic nechybí. I z toho důvodu je najdeme často u taxislužeb a nebo ve flotilách větších firem.

Čtvrté místo obsadilo Audi A6. Hned v závěsu je BMW řady 3 a šestou pozici si překvapivě ukořistil Ford Focus.

V pořadí osmý je v tabulce Renault Scénic, který skvěle plní úlohu rodinně pracovního auta. Pokud s ním někdo každý rok vyráží s rodinou k moři do Chorvatska a po zbytek roku ho využívá jako služební vůz, je i zde za pár let reálný nájezd klidně okolo půl milionu kilometrů. U tohoto Francouze se to však dá celkem snadno poznat, a to díky vrzajícím dílům v interiéru. Někdy totiž francouzská auta s vysokým nájezdem připomínají stavebnici Lego, kdy některé díly v kabině povrzávají nebo nedrží na svém místě.

Devítku si vysloužil opět Němec, tentokrát se jedná o kompaktní hatchback Volkswagen Golf.  Derivát k české Octavii se je taktéž hodně využívaným vozem a zvláště verze s naftovými jednašestkami nebo dvoulitry budou nejspíše těmi, u kterých nízké kilometrové nájezdy budou sedět jen málokdy.

Až na desátém místě často stáčených vozidel se objevila Audi A4. Jak je však patrné, celkový žebříček obsadili především němečtí výrobci, což je důkaz, že kvalita a dobré zpracování zde nejsou jen prázdné pojmy.

A u jakých značek se jistota, že si auto s točeným kilometrem nekoupíte? Nejméně se stáčí tachometry u výrobců Kia a Hyundai. Stočený tachometr mělo v loňském roce jen 18 procent vozů Hyundai i30 a Kia Cee´d zastoupila jen 16 procent ojetin.

Mezi zjištěné kuriozity se pak řadí Volkswagen Passat stočený o 500 tisíc kilometrů na výsledných 250 tisíc. Hned za ním se umístilo BMW řady 7, kde místo oficiálních 690 tisíc kilometrů majitel avizoval jen 229.215 km.

Model

Podíl na trhu ojetých vozidel (procenta)

Podíl stočených vozidel (procenta)

Škoda Octavia

9,80

49

Škoda Fabia

7,20

46

VW Passat

3,40

45

Audi A6

1,00

44

BMW řada 3

1,60

43

Ford Focus

2,90

43

Škoda Superb

1,50

42

Renault Scénic

0,90

42

VW Golf

2,80

42

Audi A4

1,10

40

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: