Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Kia Niro je posel budoucnosti, vsadí na hybridní pohon

Představení

22.02.2016

Kia Sportage dostane menšího sourozence. Nový crossover má podobný design, ale nižší stavbu karoserie a nabídne výhradně hybridní pohon.

Model Niro je první Kiou, která vznikla od základu jako auto s hybridním pohonem. S jinými druhy motorů se u ní ostatně ani nepočítá. Pod kapotou má atmosférický motor 1,6 l GDI o výkonu 77 kW, který pracuje v Atkinsonově cyklu, a elektromotor s výkonem 32 kW. Přenos jejich síly na přední kola zajišťuje šestistupňová dvouspojková převodovka. Systémové maximum je 104 kW.

Spalovací motor nemá se stávajícím 1.6 GDI nic společného. Vychází totiž z konstrukční rodiny Kappa (dosud objemy 1,0 a 1,25 l) a vyznačuje se dlouhozdvihovou koncepcí. Ta vyrovnává úbytek točivého momentu daný efektivním Atkinsonovým cyklem, výsledné maximum má hodnotu 148 Nm. Elektromotor se svými až 170 Nm slouží jako dodatečný zdroj síly v přechodových režimech. Napájí ho kompaktní baterie Li-Pol s kapacitou 1,56 kWh, která se nachází pod zadními sedadly a váží jen 33 kg.

Konstrukce vozu ve velké míře využívá vysokopevnostní oceli. Podvozek spoléhá na zadní víceprvkové zavěšení a využívá velké množství hliníkových dílů. Zajímavostí je rozvor 2700 mm – větší než u Cee’du i Sportage, který je základem prostorné kabiny. Přesto za zadními sedadly zbývá ještě prostor na 421 l zavazadel a díky umístění baterie může být Niro vybaveno náhradním kolem. Mezi hybridními auty bude unikátní také schopnost táhnout přívěs o hmotnosti až 1300 kg.

Uvedení modelu Niro je součástí dlouhodobého plánu, který předpokládá do roku 2020 rozšíření nabídky elektrických a hybridních modelů Kia ze čtyř na 11. Výsledkem má být snížení flotilového průměru emisí CO2 o 25 % a splnění platných cílů EU pro rok 2020. Samotné Niro se má podle předběžných údajů pochlubit hodnotou 89 g/km, čemuž odpovídá udávaná spotřeba 3,8 l/100 km.

Niro se v evropské premiéře představí na autosalonu v Ženevě. Prodej bude zahájen v druhé polovině roku a po vzoru ostatních modelů Kia se i na tuto novinku bude vztahovat záruka v délce 7 let nebo 150 000 km.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: