Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Chevrolet Niva: Nová generace prozrazena patentovým úřadem

Tajné projekty

18.12.2015

Ruský patentový úřad zveřejnil podobu nové generace off-roadu značky Chevrolet, který je určen pro východní trhy. Exteriér vzdáleně připomíná Ford Ecosport.

Chevrolet Niva, model, který americká automobilka vyrábí a prodává v Rusku, čeká na svého nástupce. Ve své současné podobě vyjel už v roce 1998 – uvnitř ale ukrývá techniku odvozenou od původní Lady Niva z roku 1977. Od ní se kromě designu liší především pětidveřovou karoserií a prodlouženým rozvorem.

Loni v létě se objevil koncept nové generace a přibližně ve stejné době Chevrolet požádal o patentovou ochranu designu sériové verze. Ta se od konceptu liší jen v detailech, jak prozrazují ilustrační obrázky, které teprve nedávno zveřejnil ruský patentový úřad. Designový návrh od 24. listopadu 2015 podléhá ochraně.

V některých rysech příští Chevrolet Niva připomíná Ford EcoSport. Technicky se ale jedná o výrazně odlišný vůz. Podle dostupných informací totiž zůstane věrný podélně umístěnému motoru a stálému pohonu všech kol.

Podle původních plánů se měla nová generace dostat do prodeje v roce 2016. Technicky tomu nejspíš nic nebrání, protože Chevrolet již v létě testoval v provozu maskované prototypy. Ruská média ale jmenují hned několik faktorů, které by mohly projekt zastavit, případně pozdržet do roku 2018 (to bude původní Chevrolet Niva ve výrobě již dvacátým rokem!).

Jednak je to prudký propad ruského trhu s automobily, dále neukončené vyjednávání GM se společností AvtoVAZ o poskytnutí výrobních kapacit a také absence vhodného motoru. Dosud používané starší motory od Lady a Opelu nebude v budoucnu možné používat, původně avizovaný benzinový čtyřválec od Peugeotu se zase vedení automobilky zdá příliš drahý. Cena auta by s ním prý překročila milion rublů (asi 350 tisíc korun), a to je víc, než za co chce Chevrolet Nivu prodávat. Celý příběh má tedy stále otevřený konec.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: