Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

3 tipy pro používání zimních pneumatik

PR

03.12.2015

S prvními souvislými pokrývkami sněhu je nejvyšší čas připomenout si tipy na správné používání zimních pneumatik, které vám v následujících měsících pomohou udržet se na vozovce a zachovat si „ekonomiku jízdy“.

Autor:PRFoto:PR

Tlak v pneumatikách měřte „za studena“

Podhuštěné pneumatiky = vyšší spotřeba. S rostoucími teplotami však roste tlak v pneumatikách. Je tedy vhodné měřit tlak v pneumatikách v době, kdy jsou pneumatiky studené (tj. nejsou zahřáté jízdou) a v době, kdy je ještě/už zima, tj. nejlépe ráno či večer. V praxi se může tlak mezi pneumatikami „za studena“ a „zahřátými“ pneumatikami lišit i o 25 %!

V tuto chvíli nahustěte pneumatiky podle doporučení, které najdete v návodu na používání Vašeho vozu (popř. sloupku u dveří, dvířkách od nádrže apod.)

Soustřeďte se na „ekonomický“ styl jízdy

Zimní pneumatiky vykazují, s ohledem na měkčí dezén, vyšší valivý odpor a tedy i mírně vyšší spotřebu. Pokud je tedy pro Vás důležitá cena, za kterou jezdíte, dávejte si v zimě pozor na styl jízdy.

Šetřete pneumatiky, ale ne na pneumatikách

V období, kdy teploty vystoupají nad cca 7 °C, se zimní pneumatiky sjíždí rychleji (i z tohoto důvodu není vhodné na zimních pneumatikách jezdit po celý rok). V případě, že chcete zvýšit životnost svých pneumatik, vyplatí se v tuto dobu (vyšších teplot) dodržovat plynulejší jízdu, najíždět opatrněji do zatáček apod.

Toto (styl jízdy) je však jediná část, v rámci které byste na pneumatikách měli šetřit. Při koupi výrobků místo na cenu hleďte na kvalitu. Zimní měsíce jsou obdobím několika zkoušek (namrznuté silnice, souvislé pokrývky ledu, břečka), z důvodu vlastní bezpečnosti je vhodné nazout na automobil pneumatiky, které si s těmito situacemi umí poradit nejlépe. A to ať už jde o schopnost „rozpohybovat“ vůz na zasněžené silnici, odolnost vůči aquaplanningu či schopnost udržet kontrolu nad vozem.

Pomocníkem při výběru pneumatik Vám mohou být výsledky testů, hlavně těch pořádaných prestižními zahraničními autokluby či magazíny, např. ADAC, ACE Lenkrad, Auto Bild, Auto Zeitung, Auto Motor und Sport.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: