Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Volkswagen zveřejnil popis úprav motorů EA189, u 1.6 TDI se bude měnit i hardware

News

26.11.2015

Jsou to už dva měsíce, co propuknul skandál kolem podvodného softwaru v motorech TDI. Nyní je známý způsob, jak Volkswagen uvede auta do pořádku. V případě motoru 1.6 TDI nezůstane jen u přehrání softwaru.

Volkswagen oficiálně zveřejnil popis úprav, kterými projdou agregáty TDI se softwarem měnícím charakteristiku motoru při měření emisí. Tato donedávna tajná funkce byla zabudována do pohonných jednotek EA 189, tedy čtyřválcových motorů TDI o objemu 1,6 a 2,0 litru a také tříválců 1,2 l TDI splňujících normu Euro 5. Přinejmenším v USA, ale dost možná i v Evropě je tento postup zakázán – a to se stalo v září spouštěčem skandálu přezdívaného dieselgate.

Nyní je známo, jakým způsobem Volkswagen dotčené vozy opraví. Postup byl schválen německým úřadem pro dohled nad dopravou KBA. Tato instituce také po Volkswagenu již dříve požadovala, aby všechny vyrobené vozy uvedl na vlastní náklady do pořádku.

U motorů 2,0 l TDI bude stačit přehrát software řídicí jednotky. Tato operace má trvat zhruba půl hodiny.

Motory 1,6 l TDI čekají i mechanické úpravy. Do sání, těsně před senzor množství nasávaného vzduchu (tzv. „váhu vzduchu“) se zabuduje usměrňovač proudění vzduchu. Tato přídavná součástka zpřesní hodnoty zaznamenávané senzorem, což je důležité pro úpravu spalovacího procesu. Motor totiž v původním provedení může nasávat více vzduchu, než senzor zaznamená. Takto bohatá směs znamená u vznětových motorů nadměrnou tvorbu oxidů dusíku.

Pro tříválce 1,2 l TDI zatím žádné informace zveřejněny nebyly. Úřad KBA by je měl schvalovat teprve na konci prosince.

Úpravy schválené KBA se týkají vozů ve všech 28 zemích EU. Volkswagen je bude postupně svolávat do servisu od ledna 2016. Předpokládá se, že servisní akce potrvá celý rok.

Týká se problém i mého auta?

Zjistit, zda vaše auto má motor s nedovoleným softwarem, můžete jednoduše na internetu – stačí znát VIN. Ten zadejte do formuláře na stránce http://www.volkswagen.de/info resp. pro vozy značky Škoda http://go.skoda.eu/servisakce a Audi http://www.audi.cz/servis_a_prislusenstvi/23q4_audi_v6_svolavaci_akce_pro_vznetove_motory_ea/. V případě, že váš vůz má některý z dotčených motorů EA189, budete požádáni, abyste automobilku kontaktovali (VW, Audi), resp. můžete přímo zadat vaše kontaktní údaje (Škoda). Pokud vyhledáváte ojeté auto značky Škoda v inzerci, pak na webu sauto.cz se nemusíte o nic starat, prověření proběhne automaticky na jedno kliknutí.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: