Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Fiat 124 Spider je převlečená Mazda MX-5, dostal motor 1.4 MultiAir

News

18.11.2015

Do nabídky Fiatu se vrací sportovní roadster! Sourozenec Mazdy MX-5 svým designem odkazuje na historický model 124 Sport Spider, místo atmosférického dvoulitru Skyactiv zvolil Fiat vlastní přeplňovanou jednotku MultiAir.

Bývaly časy, kdy Fiat nabízel současně i několik sportovních modelů, stačí vzpomenout na 90. léta a Fiat Coupé, slavné „Ferrari pro chudé“, či malý dvoumístný roadster Barchetta. V posledních 10 letech však Fiat na sport rezignoval a věnoval se zejména malým a rodinným automobilům.

Velká změna přichází v podobě nového roadsteru Fiat 124 Spider, který se sice oficiálně představí na Autoshow v Los Angeles za pár dní, podstatné informace ale známe už nyní. Dvoumístný malý roadster koncepcí i vzhledem navazuje na Fiat 124 Sport Spider, který vznikal v letech 1966 až 1984.

Jako vejce vejci? Spíše nikoliv

Aby Fiat nemusel financovat celý nákladný vývoj roadsteru, jehož prodejní potenciál je přeci jen omezený, navázal spolupráci s japonskou Mazdou při vývoji poslední generace Mazdy MX-5. Ta se představila na konci loňského roku a v současnosti je již v prodeji.

Ačkoliv oba automobily sdílí společný základ včetně rozvoru náprav, karoserie Fiatu sází na výrazně odlišný design, takže příbuznost není na první pohled příliš patrná. Oproti Mazdě je Fiat také o celých 140 mm delší, 5 mm širší a 8 mm nižší.

Výrazně větší podobnost obou modelů najdete v jejich interiérech, které sdílí palubní desku a přístrojový štít. Mezi hlavní odlišnosti Fiatu patří jiný volant a výplně dveří, které na rozdíl od Mazdy nemají horní díl lakovaný v barvě karoserie.

„Atmosféra“ Skyactiv versus „turbo“ MultiAir

Ačkoliv Fiat 124 Spider a Mazda MX-5 vznikaly společně a využívají velmi podobná či stejná technická řešení, můžeme v nich spatřit také souboj dvou zcela odlišných přístupů. Ano správně, řeč je o motorech, které nové roadstery pohání.

Mazda v posledních letech s úspěchem prosazuje koncepci Skyactiv, která v případě zážehových motorů znamená atmosférické plnění, vysoký kompresní poměr a odmítání downsizingu. Pro svou MX-5 tak můžete zvolit dvojici zážehových čtyřválců, prvním je 1.5 Skyactiv s 96 kW a 150 Nm, druhým pak výkonnější 2.0 Skyactiv se 118 kW a 200 Nm.

Zcela jiná situace panuje v případě Fiatu 124 Spider, pro který zvolil italský výrobce motor z vlastní produkce. Přeplňovaná 1.4 MultiAir na rozdíl od Mazdy ctí dnešní trend downsizingu a přeplňování, podobně jako motory Skyactiv ale nepoužívá škrticí klapku a množství nasávaného vzduchu řídí variabilním zdvihem sacích ventilů. K dispozici budou 6stupňové manuální i automatické převodovky.

1.4 MultiAir, kterou naleznete také pod kapotou výkonnějších variant Fiatu Abarth 500, podává nejvyšší výkon 118 kW a točivý moment 250 Nm. Zatímco absolutní dynamika Mazdy a Fiatu tak bude nejspíše velmi podobná, jízdním projevem se budou oba motory jistě odlišovat.

V případě atmosférické Mazdy můžeme očekávat lineárnější zátah se sportovní gradací výkonu v nejvyšších otáčkách, méně točivý turbomotor ve Fiatu bude kontrovat vyšší razantností ve středním pásmu otáček, čímž lépe pasuje pro každodenní použití. Nechme se překvapit, která koncepce nakonec přiláká více zákazníků.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: