Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Mazda RX-Vision: Wankelův motor se vrací jako Skyactiv-R

News

29.10.2015

Nový koncept Mazdy navazuje na kupé RX-7 a přináší naději na obnovení výroby Wankelova motoru s rotačními písty. Sportovní kupé s designem KODO a motorem Skyactiv-R by se mohlo dočkat sériové výroby.

Spalovací motor s excentrickým rotačním pístem zkonstruoval německý inženýr Felix Wankel v 50. letech 20. století. Menší a lehčí konstrukce s dokonalým vyvážením předpovídala vysokootáčkovému Wankelovu motoru velký potenciál. Problémy s nízkou životností a limitovanou účinností však slibné konstrukci zabránily ve větším rozšíření.

Největší naděje do rotačního motoru vkládala Mazda, která jej montovala do sportovních kupé RX-7 a novějšího RX-8. Ani konstruktéři Mazdy však nedokázali nedostatky Wankelova motoru zcela potlačit a s ukončením výroby modelu RX-8 v roce 2012 se Mazda prozatím vzdala i rotačního motoru.

Je RX-Vision Mazda RX-7 budoucnosti?

Novou šancí pro uplatnění motoru originální konstrukce je koncept Mazda RX-Vision, který se právě představuje na 44. ročníku Tokyo Motor Show. Duchovní nástupce slavných sportovních modelů řady RX si ponechává všechny charakteristické prvky předchůdců.

Konceptu RX-Vision nechybí kompaktní rozměry, pohon zadních kol a vpředu uložený rotační zážehový motor. Nová generace Wankelu v podání Mazdy se vrací jako Skyactiv-R a navazuje tak na netradiční cestu, kterou se Mazda v konstrukci motorů vydala.

Design konceptu, který je 4,389 m dlouhý, 1,925 m široký a 1,160 m vysoký, pokračuje ve stylu KODO, který je známý například ze sériových modelů 3, 6 a CX-5. Velmi jednoduchý je interiér, který svou strohostí připomíná staré automobily. V dnešní době je rozhodně překvapením, že na palubní desce konceptu nenajdete velkoplošné dotykové displeje, ale jen pár poctivých analogových budíků.

Technické detaily, ani informaci, zda se bude nová Mazda RX opravdu vyrábět, bohužel zatím nemáme. Funkčního auta bychom se mohli dočkat nejdříve v roce 2017. Je ale dobrou zprávou, že alespoň jedna automobilka na originální konstrukci Wankelova motoru dosud zcela nezapomněla.

6BCgl2uumlI

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: