Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Návrat do budoucnosti se odehrál 21. října 2015. „Stroj času“ DeLorean DMC-12 však stárne jen pomalu

News

21.10.2015

Budoucnost se stává skutečností! Právě dnešek je dnem, do kterého cestovali Marty McFly a Dr. Emmet Brown ve filmu Návrat do Budoucnosti. Ačkoliv rok 2015 kouzlo vzdálené budoucnosti již ztratil, „stroj času“ DeLorean DMC-12 poutá pozornost dodnes.

Trilogie s názvem Návrat do budoucnosti patří již k legendárním počinům filmové tvorby. Dobrodružná komedie s nádechem sci-fi sleduje osudy Martyho McFlye (Michael J. Fox) a jeho přítele doktora Emmetta Browna (Christopher Lloyd) na cestách v čase. Z tehdejší současnosti, roku 1985, hrdinové cestují jak do minulosti, tak do budoucnosti, pro kterou byl vybrán právě den 21. října 2015.

Zcela zásadní roli pak ve filmu hraje automobil, ze kterého Dr. Brown vyrobil stroj času. Filmaři si pro tyto účely zvolili futuristický DeLorean DMC-12, a pravděpodobně nemohli udělat lépe. Z DeLoreanu se spolu s filmy stala legenda, která má fanoušky po celém světě.

Pojďme se podívat na automobil, který během 30 let své existence prožil dokonce hned 3 životy.

První dějství: Nerezové kupé dorazilo ve špatný čas

Sportovní kupé vyráběné v letech 1981-1983 společností DeLorean Motor Company (podle zakladatele Johna DeLoreana), na sebe pozornost poutalo hned od počátku své existence. Mohla za to zejména netradiční sklolaminátová konstrukce s nelakovanou karoserií z nerezové oceli, jejíž neobvyklý vzhled dále podporovaly vzhůru výklopné boční dveře.

O pohon DeLoreanu se staral zážehový třílitr V6 od Renaultu s výkonem 97 (US verze) až 112 kW (evropská verze). Kromě manuální 5stupňové převodovky byl nabízen také 3stupňový automat, zejména s ním však mělo kupé do nějakých sportovních výkonů daleko. V hlavní roli byl především styl, kterým auto naopak oplývalo v každé situaci.

Objektivní kvality DeLoreanu neodpovídaly vysoké ceně blížící se 30 tisícům dolarů, automobilka si navíc vybrala k zahájení prodeje dobu, kdy trhem v USA zmítala druhá ropná krize. Bankrot tak DeLorean vyhlásil již v roce 1983 po 8 583 vyrobených automobilech.

Seznam kapitol

Druhé dějství: Stroj času, který okouzlil svět

Dá se říct, že doslova druhý život netradičnímu a ne příliš úspěšnému automobilu vdechli právě filmaři z Universal Studios. Jako základ pro filmový stroj času v Návratu do budoucnosti (originálně Back to the Future) se DeLorean nemohl hodit více.

DeLorean podstoupil přestavbu, která mu ještě více podpořila neobvyklý vzhled, v roce 1985 připomínající spíše kosmickou loď než automobil. V zadní části se usadily dva mohutné výdechy, kolem celé karoserie byly nataženy kabely zásobující tajuplná zařízení. Ve druhém dílu filmu, který se odehrává právě v roce 2015, se DeLorean naučil jezdit na biologický odpad a dokonce i létat.

Velké změny prodělal také interiér, ve kterém našla své místo spousta nových součástek a ukazatelů. Mezi nimi byly nejvýraznější časové okruhy s panelem pro zadání požadovaného času, proudový kapacitátor a také jednoduchý digitální budík ukazující rychlost v mílích. Když se na něm ukázala hodnota 88 mil za hodinu (přibližně 140 km/h), spustilo se zařízení pro cestování v čase a DeLorean vmžiku zmizel v časoprostoru i se svou posádkou.


Seznam kapitol

Třetí dějství: DeLorean znovu ožívá v Texasu

Když v roce 1990 přišel do kin poslední díl Návratu do budoucnosti, z DeLoreanu DMC-12 již byla legenda, jejíž potenciál si uvědomovali fanoušci i automobiloví sběratelé. Historie DeLoreanu tím však ještě neskončila.

Snad díky karoserii z netradičního materiálu u DeLoreanu více než kde jinde platí, že stará láska nerezaví. Třetí dějství nerezavějícího automobilu začalo, když společnost DeLorean Motor Company of Humble z Texasu odkoupila výrobní práva a v roce 2007 opět začala s produkcí DeLoreanů.

Nové vylepšené automobily vznikají kombinací nových a skladových dílů, firma také provádí renovace starých kusů a zajišťuje zásobování náhradními díly. Za ceny kolem 30 tisíc dolarů si tak můžete pořídit DeLorean, který má stavem velmi blízko k tomu, který na začátku 80. let sjel z výrobní linky. Zcela nový vůz vás pak vyjde přibližně na dvojnásobek.

I přes právě probíhající soudní spor o ochrannou známku s bývalou ženou Johna DeLoreana chce DMC Texas ve výrobě nerezových DeLoreanů pokračovat i nadále. V duchu současných trendů byl v roce 2012 představen elektromobil DMCev.

Zdá se, že historie DeLoreanu stále není uzavřena, koneckonců, jedná se přeci o stroj času…

Zdroj fotografií: DMC, DMCH, Universal Studios

Seznam kapitol

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: