Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Bentley chystá dieselovou Bentaygu, dostane elektrické turbo

Tajné projekty

20.10.2015

Britská automobilka nikdy nevyráběla SUV. Změna přichází s novým modelem Bentayga, který bude nositelem dalšího revolučního kroku – chystá se verze spalující naftu.

Bentley Bentayga šokuje vzhledem i samotným faktem, že vzniklo. V útrobách ale ukrývá zajímavé technologie, je například prvním sériovým autem, které má elektrickou síť s napětím 48 V místo běžných 12 V. Tato vlastnost zatím slouží elektronicky ovládaným aktivním stabilizátorům, v budoucnu se ale uplatní i u naftové verze.

Její vývoj pro server Automotive News potvrdil šéfkonstruktér Peter Guest. Zatím není jasné, kdy se dostane do prodeje a jaký motor ji bude pohánět. Počítá se ale s nasazením elektrického turba, jehož vývojem se už několik let zabývá sesterská značka Audi. To se roztáčí pomocí elektromotoru, který má příkon okolo 7 až 8 kW. Pro jeho pohon je proto potřeba 48V síť.

Výhodou elektrického turba jsou v praxi rychlejší reakce a menší prodleva, ve světě technických údajů pak neméně důležitý vyšší výkon a nižší spotřeba. Na jaké pohonné jednotce se objeví, není v tuto chvíli jisté. Veřejnosti představené prototypy Audi měly třílitrový V6, Bentayga a Audi Q7 ale spíše dostanou naftový osmiválec.

Momentálně se Bentayga každopádně nabízí jen s benzinovým motorem. Jedná se o novou generaci 6,0 l W12, který má kromě dvojice turbodmychadel také kombinaci přímého a nepřímého vstřikování a při nízké zátěži navíc odpojuje polovinu válců. Výsledkem je výkon 448 kW (608 k) a maximum točivého momentu 900 Nm od 1250 otáček při udávané spotřebě 12,8 l/100 km. S takovým motorem a osmistupňovým automatem Bentayga zrychlí z 0 na 100 km/h za 4,1 sekundy a nejrychleji jede 301 km/h. Jinými slovy, jedná se o nejrychlejší SUV na trhu. Při základní pořizovací ceně přes 5,5 milionu korun je to jistě příjemná skutečnost…

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: