Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Francie už nechce dieselová auta, podíl dieselů v EU může klesnout na 35 %

News

13.10.2015

Pokračující emisní skandál VW zdvihá zájem o jiná paliva, než je nafta. Diesely ve Francii představují 68 % všech osobních automobilů, jejich podíl mají omezit vyšší spotřební daně.

Poslední dvě desetiletí evropského motorismu byla jednoznačně ve jménu vítězného tažení vznětových motorů. Rozvoj přeplňování a přímého vstřikování učinil z nafty atraktivní alternativu. Moderním turbodieselům nechybí výkon, snesitelně kultivovaný běh, ani nízká spotřeba paliva.

Současná aféra Volkswagenu ohledně emisí motorů TDI však poukazuje také na jeden vážný problém, který se netýká jen VW, ale všech dieselů obecně. I přes velký technologický pokrok produkují vznětové motory emise v mnohem horším složení, než jaké dokáže například jednoduchý zážehový motor. Zejména oxidy dusíku jsou v případě dieselů mnohonásobně vyšší.

Francie: Vyšší daně na naftu

Evropské vlády, které doposud naftu jako palivo pro osobní automobily aktivně podporovaly, začínají svá stanoviska ve světle nových skutečností pomalu přehodnocovat.

První skutečná protidieselová opatření budou patrně zavedena ve Francii, kde nyní vznětové motory pohání 68 % všech osobních automobilů a lehkých dodávek. Od roku 2016 budou zrušena daňová zvýhodnění na naftu, spotřební daň na litr nafty se tak zvýší o 15 centů, přibližně tedy o 4 Kč.

K přechodu na jiná paliva by motoristé měli být naopak motivováni dotacemi na vozy s alternativním pohonem, zvažuje se také snížení spotřební daně na benzin. Rázný krok proti dieselům učinila také samotná Paříž, která chce do roku 2020 zakázat vznětové motory úplně.

Konec dieselů v Evropě?

Případ Francie by mohl sloužit jako vzor pro ostatní evropské země, ve kterých je nafta rovněž zvýhodňována před benzinem. Například v Německu činí spotřební daň na bezolovnatý benzin 669,8 eur na 1000 litrů, ale v případě motorové nafty je to pouhých 485,7 eur. Výhodnější je nafty dokonce i v ČR, kde spotřební daň činí 10,95 Kč/litr, zatímco za každý litr benzinu stát požaduje 12,84 Kč.

Pokud se i další státy odhodlají ke zvyšování daní a podpoře alternativních pohonů, můžeme očekávat konec dieselové éry v Evropě. Nyní jsou státy Evropské unie rájem vznětových automobilů, na naftu jich jezdí celých 53 %. Analytická společnost LMC automotive ale předpovídá, že do sedmi let by se tento podíl mohl snížit až na 35 %.


Titulní foto: SVA

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: