Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

BMW X4 M40i je novým vrcholem řady, stovku zvládne za 4,9 s

Představení

01.10.2015

Sotva skončil frankfurtský autosalon, BMW přichází s další novinkou: SUV X4 se dočkalo sportovní verze M40i. Díky péči konstruktérů z divize BMW M se ze stylového modelu stalo druhé nejrychlejší SUV své velikosti.

Pod kapotu sportovní verze BMW X4 se nastěhoval nový třílitrový šestiválec, který vznikl úpravou motoru z benzinového X4 xDrive35i. Oproti němu má navíc kovanou klikovou hřídel a některé díly z šestiválce v modelech M3 a M4 – mimo jiné písty a výkonné zapalovací svíčky. Zároveň má vyšší tlak přeplňování a větší průtok paliva vstřikovači než xDrive35i. Upravený výfuk vykazuje menší zpětné tlaky a přídavný chladič oleje zase zajišťuje lepší práci motoru při zátěži. Motor má jedno turbodmychadlo twin-scroll.

Výsledkem provedených úprav je nárůst výkonu z 225 na 265 kW, tedy rovných 360 koní. Točivý moment vzrostl ze 400 na 465 Nm, maximum je dostupné v širokém spektru od 1350 do 5250 otáček. O přenos síly motoru na všechna čtyři kola se stará osmistupňová automatická převodovka s funkcí Launch Control.

Nejvyšší rychlost je již tradičně elektronicky omezena na 250 km/h, sprint na stovku je ale otázkou 4,9 sekundy. Jediný podobně velký model je rychlejší, Porsche Macan Turbo s výrazně silnějším motorem 3,6 l V6 (294 kW/400 k, 550 Nm) je o desetinu rychlejší. Naopak Audi SQ 5 v benzinovém (260 kW) i naftovém (230 nebo 250 kW) provedení potřebuje více než pět sekund.

Úpravami prošel i podvozek. Má ostřejší řízení a specificky naladěné zavěšení, včetně elektronicky řízených tlumičů.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: