Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

BAC Mono: Silniční formule, kterou zaparkujete třeba i ve vaší jachtě

News

26.09.2015

Tak trochu jako pilot F1 si můžete připadat v monopostu od automobilky BAC. Vůz s příhodným názvem Mono je jako dělaný pro pekelně rychlé vyjížďky, při kterých máte jistotu, že vám do řízení nikdo mluvit nebude…

Briggs Automotive Company (BAC) je malou automobilkou, kterou v britském Liverpoolu založili bratři Neill a Ian Briggsovi. Firma vznikla v roce 2009 a již dva roky poté představila svůj první automobil, BAC Mono.

Mono je ultralehký sportovní automobil, který konkuruje například KTM X-Bow nebo Ariel Atom. V BAC ale nejraději řídí sami, a tak postavili skutečný monopost homologovaný pro silniční provoz. Jedině v Monu máte jistotu, že až sešlápnete plyn nadoraz, jediný, kdo bude v otevřeném kokpitu křičet strachy, budete vy!

Abyste při jízdě opravdu zažívali pocity okruhových závodníků, pohání Mono čtyřválec 2,5l dodávaný společností Mountune. 305 koní dnes nepředstavuje nijak závratný výkon, ale v kombinaci s hmotností 580 kg (526 koní na tunu) už čísla vypadají mnohem zajímavěji - z 0 na 100 zrychlí Mono za 2,8 sekundy a maximum leží u 280 km/h.

Zásluhu na nízké hmotnosti má především karbonová karoserie, jejíž aerodynamiku pomáhali ladit experti ze Stuttgartské univerzity. Na konstrukci se podílela celá řada věhlasných firem, mezi které patří například Cosworth, SACHS Racing (podvozek) či AP Racing (brzdy). 6stupňová sekvenční převodovka s diferenciálem s omezenou svorností Hewland odpovídá specifikaci Formule 3000.

Pokud shodou okolností vlastníte jachtu a hledáte vůz, který byste mohli používat na vyjížďky během pobytu v přístavu, má BAC nabídku přesně pro vás. Speciální edice zvaná Marine Edition znamená, že kromě samotného automobilu obdržíte jeřáb, který umožní monopost bezpečně naložit a vyložit z plavidla. Součástí balení je také kontejner, který na moři udržuje teplotu a vlhkost příznivé pro techniku vozidla.

Samozřejmě, v omezených sériích vyráběné Mono nemůže být levnou záležitostí. Základní cena činí 130 tisíc dolarů (3,25 milionu korun), mnohem hlouběji musí do kapsy sáhnout zájemce o námořní edici, která vyjde na celých 775 tisíc dolarů (19,5 milionu korun).

 

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: