Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Winterkorn rezignoval, novým šéfem VW je Matthias Müller

News

25.09.2015

Dosavadní šéf koncernu Volkswagen, Martin Winterkorn, rezignoval na svou funkci v souvislosti s aférou kolem emisí motorů TDI. Novým CEO byl zvolen Matthias Müller, který doposud řídil automobilku Porsche.

Ačkoliv již bývalý generální ředitel koncernu Volkswagen, Martin Winterkorn, tvrdí, že o manipulování s měřením emisí u vozů z VW nevěděl, převzal na sebe odpovědnost a ve středu ze své pozice odstoupil.

Winterkorn tak v čele VW skončil pouhý půlrok poté, co ustál mocenský souboj s předsedou dozorčí rady Ferdinandem Piechem, který jej chtěl odvolat pro slabé prodejní výsledky v USA. Za Winterkorna se však tehdy postavila většina vrcholového vedení a ze společnosti naopak odešel naštvaný Piech.

Ve vedení VW probíhají velké změny, nového šéfa bude mít i Škoda

Po zvláštním zasedání nyní dozorčí rada rozhodla o Winterkornově nástupci, stane se jím dosavadní šéf Porsche, Matthias Müller. Müller v koncernu působí již od roku 1977, původně nástrojář se vypracoval až na produktového ředitele Audi, kterým se stal v roce 1995.

Od roku 2010 působil jako předseda představenstva Porsche a automobilka pod Müllerovým vedením prosperovala. Kromě rostoucích prodejů vozy Porsche po dlouhé době zvítězily v Le Mans a Matthias Müller se rázem stal v očích akcionářů ideálním kandidátem na nového šéfa celého koncernu.

Skandál kolem emisí ve Volkswagenu způsobil velké personální změny, které se dotknou také Škody Auto. Dosavadní předseda představenstva Winfried Vahland bude od listopadu působit jako ředitel VW v USA, Mexiku a Kanadě, ve škodovce ho nahradí Bernhard Maier, který pro změnu pracoval jako ředitel odbytu v Porsche.


"Dieselgate" pokračuje, BMW je v ohrožení

Dieselgate. Tak novináři začali přezdívat aféře, při které vyplynulo na povrch, že Volkswagen u milionů svých vozů se vznětovými motory TDI podváděl při měření emisí. A podle všeho nepříjemná záležitost zdaleka nekončí. Vyšetřování a přezkum podezřelých automobilů neustále odkrývají nová fakta a kromě Volkswagenu v podezření z manipulace výsledků vtahuje další značky, mimo jiné například BMW. Při měření modelu X1 20d byly zjištěny emise NOx až 11krát vyšší, než dovoluje norma.

Volkswagen přiznal, že u 11 milionů svých vozů s motory řady EA 189 o objemu 1.6 a 2.0 TDI v letech 2009 až 2013 upravil řídicí jednotky tak, aby při rozpoznání měřicího emisního cyklu vykazovaly výrazně menší emise oxidů dusíku než v normálním režimu. V reakci na toto prohlášení akcie VW prudce poklesly o více než 35 procent.

Podvodný software používají také vznětové vozy Škody Auto, konkrétně se jedná o Fabii, Rapid, Octavii, Roomster a Superb, rovněž vyrobené mezi roky 2009 a 2013.

Jen v USA hrozí VW za podvod pokuta ve výši až 430 miliard korun. Vyšetřování ale probíhá i v dalších zemích včetně Německa a Jižní Koreji. Švýcarsko dokonce uvažuje o zákazu prodeje dieselových Volkswagenů.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: