Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

VW přiznal falšování emisních testů, jeho akcie poklesly o 40 %. Podváděla i Škoda?

News

22.09.2015

Šéf amerického Volkswagenu Michael Horn přiznal, že dieselové vozy VW byly vybaveny softwarem na rozpoznávání emisní měřícího cyklu. Akcie automobilky se propadly o 40 % a důkladnou kontrolu dieselových Volkswagenů chystají i další země.

Nad Volkswagenem se stahují mračna. A to poté, co americká Agentura pro ochranu životní prostředí (EPA) v pátek vznesla obvinění, že VW u téměř 500 tisíc aut prodaných v USA instaloval zařízení pro rozpoznání měřicího cyklu emisí oxidů dusíku.

Ve skutečném provozu mají vozy vybavené motory TDI Clean Diesel vykazovat až 40krát vyšší produkci škodlivých látek. Vážnému podezření z manipulace s výsledky emisních testů nyní čelí 11 milionů dieselových Volkswagenů po celém světě.

Volkswagen: „Udělali jsme velkou chybu“

Rostoucí tlak médií a veřejnosti způsobil, že Volkswagen přestal odmítat obvinění a přiznal přítomnost softwaru, který během měření snížil výkon motoru a tím zajistil potřebně nízké emise. Šéf divize VW v USA Michael Horn prohlásil, že Volkswagen udělal velkou chybu a omluvil se za zneužití důvěry zákazníků. Omluvil se rovněž CEO Martin Winterkorn, který přislíbil rychlé vyšetření celé aféry. Na středu 23. září je svoláno zvláštní zasedání dozorčí rady.

Akciové trhy na hrozící pokutu ve výši až 18 miliard dolarů (430 miliard korun) zareagovaly během dvou dnů prudkým poklesem o 40 %, hodnota akcií VW je nejnižší od roku 2011. Pokuta v uvedené výši představuje celou čtvrtinu hodnoty akcií VW, likvidační by však pro automobilku, která loni vykázala zisk přibližně 11 miliard eur, být neměla. Dle prohlášení Volkswagenu již bylo vyčleněno 6,5 miliard eur pro pokrytí ztrát v tomto roce.

Spekuluje se také, že by aféra mohla Martina Winterkorna stát jeho místo v čele Volkswagenu, které nedávno musel tvrdě obhajovat před Ferdinandem Piechem.

USA přezkoumá všechny dieselové automobily, vyšetřování chystá i EU

Zdá se, že obvinění Volkswagenu je teprve začátek celé aféry, která kolem dieselových aut a jejich emisí nejen obecně vzniká.

EPA oznámila, že přezkoumá všechny osobní a lehké užitkové vozy se vznětovými motory prodávané v USA. Kromě zbylých vozů VW, Audi a Porsche se vyšetřování bude týkat koncernů BMW, Daimler, FCA, GM and Jaguar Land Rover.

Německá vláda rovněž nařídila prošetření dieselových Volkswagenů prodávaných na tamějším trhu. Dle francouzského ministra financí Michel Sapina by mělo proběhnout vyšetřování na úrovni Evropské unie a mělo by zahrnout i francouzské automobilky. Přezkoušení emisí Volkswagenů s TDI ohlásila také Itálie, Švýcarsko a dokonce i Jižní Korea.

Manipulovala s emisemi dusíku i domácí Škoda?

V souvislosti s podvodným jednáním Volkswagenu se snadno nabízí otázka, zdali s emisemi dusíku nemanipulovaly testech také další značky, které do koncernu spadají a rovněž ve svých vozech motory TDI využívají. Kromě španělského Seatu by se tak mohla situace týkat i domácí Škody Auto. Například jednotka 2.0 TDI o výkonu 110 kW nabízená v americké verzi VW Passat se ve velmi podobné technické specifikaci objevuje také ve Škodě Octavia a rovněž v Superbu.

Dle vyjádření domácí tuzemské automobilky v médiích momentálně probíhá šetření na koncernové úrovni, jehož cílem je ověření veškerých technických náležitostí. Z tohoto důvodu se nyní nemůže Škoda Auto k případu vyjádřit.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: