Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Nový benzinový třílitr BMW má stále stejné parametry, je ale nenápadnou revolucí

News

13.09.2015

Čím se liší nové BMW 740i od toho předchozího? A čím 340i od 335i? Na první pohled jen pár technickými údaji, ve skutečnosti ale v útrobách ukrývají zcela novou generaci řadového šestiválce. Pochopitelně s turbem.

Ačkoliv doba přeje menším motorům, řadové šestiválce jsou stále neodmyslitelnou součástí DNA značky BMW. Proto se objevují v každém modelu, kde dávají alespoň vzdáleně smysl – od kompaktního hatchbacku řady 1 a kupé řady 2 až po limuzínu řady 7, včetně verze s prodlouženým rozvorem. Letošní rok přináší novou generaci motorů, která se drží tradičního objemu 3,0 litru. Dobře se ale maskuje – v modelu 740i dosahuje stejných 240 kW a 450 Nm jako u předchozí generace.

Motor s kódovým označením B58 je (velice zjednodušeně řečeno) zdvojením řadového tříválce 1,5 l. Patří do nové rodiny motorů, která zahrnuje řadové tří-, čtyř a nově i šestiválce – tyto pohonné jednotky spolu sdílí základní architekturu (mj. objem jednoho válce 0,5 litru) a také zhruba 60 % součástek!

Stejně jako u předchozího šestiválce N55 se o přeplňování stará jediné turbodmychadlo typu twin-scroll. Má dvě větve přivádějící výfukové plyny, které se spojují až u turbíny – tím se snižují zpětné tlaky a roste účinnost přeplňování. Použití dvou stejně velkých turbodmychadel, jako tomu bylo u o dvě generace staršího agregátu N54, to má u řadových motorů BMW zkrátka spočítané...

Dalšími společnými rysy ve srovnání s předchozím motorem je použití přímého vstřikování, variabilního časování sacích i výfukových ventilů a variabilního zdvihu ventilů. Pak je tu ale několik zásadních novinek:

  • zvýšení kompresního poměru z 10,2:1 na 11,0:1
  • zmenšení turbodmychadla
  • zkrácení sacího potrubí
  • použití vodního mezichladiče stlačeného vzduchu, který je integrován do sání

Nový motor se zatím objevil v nové generaci 740i a ve faceliftované řadě 3, konkrétně variantě 340i, která nahrazuje dosavadní 335i (225 kW, 400 Nm). V obou případech má třílitr 240 kW a 450 Nm. V brzké době se však jistě objeví i v dalších modelech, stejně jako jeho zbrusu nový naftový ekvivalent B57, který zatím existuje jen ve variantě 730d (195 kW, 600 Nm).

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: