Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Downsizing podle Rolls-Royce: Nový malý kabriolet měří 5,3 metru

Představení

09.09.2015

Také Rolls-Royce se drží trendu zmenšování. Nový kabriolet Dawn je o 35 cm kratší než větší model Phantom Drophead Coupé, techniku sdílí s limuzínou Ghost a kupé Wraith.

Nabídka modelů Rolls-Royce je nejširší v historii. S premiérou kabrioletu Dawn se rozroste na celkem osm různých variant: větší řada Phantom a menší Ghost bude mít každá čtyři deriváty – standardní a prodlouženou limuzínu, kupé a kabriolet.

Novinka, jejíž název (česky znamená úsvit) odkazuje na první poválečný model automobilky, Silver Dawn, se drží tradic značky. Má proti směru jízdy otevírané dveře a látkovou střechu, jejíž dřevěný kryt se inspiruje světem luxusních jachet. Stažení střechy je otázkou 20 sekund a funguje i za jízdy, až do rychlosti 50 km/h. Uspořádání interiéru je charakterizováno jako 2+2, čímž se Dawn odlišuje od čtyřmístného kabrioletu Rolls-Royce Phantom Drophead Coupé. Mimochodem, zavazadlový prostor pojme 295 litrů nezbytností.

Ačkoliv model Dawn vychází z kupé Wraith, nevznikl jen prostým „uřezáním“ plechové střechy. Celých 80 % karosářských dílů je unikátních, například přední partie mají mnohem dynamičtější střih – maska chladiče je posunutá o 45 mm dozadu, zatímco přední nárazník je proti Wraithu vysunutý o 53 mm vpřed. Liší se také třeba tvar předních světel nebo zakomponování denního svícení do nárazníku.

Motor 6,6 l V12 biturbo, původem od BMW, má parametry shodné s limuzínou Ghost. Ze štědrého objemu proto dává solidních 420 kW (563 k), a to již při 5250 otáčkách. Maximum točivého momentu činí 780 Nm od 1500 otáček. Sesterské kupé Wraith má parametry lepší (465 kW, 800 Nm), Phantom Drophead Coupé pak pod kapotou ukrývá jiný motor – atmosférický 6,75 l V12 (338 kW, 720 Nm). Díky silnému motoru dokáže Rolls-Royce Dawn zrychli z klidu na 100 km/h za 4,9 sekundy a nejvyšší rychlost je omezena na 250 km/h – to vše navzdory enormní hmotnosti 2560 kg.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: