Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Video: Výstupní kontrola Trabantů? Stačilo kladivo a špalek dřeva

News

20.08.2015

Jak moc se automobilový průmysl za posledních 30 let změnil, ukazuje unikátní videozáznam zachycující výstupní kontrolu kvality Trabantu.

Východoněmecký Trabant 601 s karoserií z duroplastu je dnes již úsměvnou vzpomínkou na doby minulé, kdy tržní hospodářství bylo pro miliony obyvatel zemí východního bloku ještě v nedohlednu. Ještě v 80. letech byl ale vůz pocházející z automobilky VEB Sachsenring nedostižným snem bezpočtu rodin, které čekaly mnoho let v pořadníku, aby si mohly za své úspory Trabanta koupit.

V tomto kontextu je přiložené video smutným důkazem úpadku průmyslové výroby, která ve státním vlastnictví ztratila motivaci k růstu a kvalitní produkci. Výstupní kontrole již hotového vozu dominuje dřevěný kvádr a kladivo, kterým zaměstnanci rovnají neposedné panely karoserie. Úsměvná je poté „úprava“ dveří, které u jednoho z exemplářů nelícují tak, jak by zřejmě měly.

Jen pro připomenutí, Trabant 601 vznikal v letech 1963 až 1990. Vyznačoval se zejména použitím dvoutaktního dvouválce a již zmíněné karoserie z duroplastu, k jehož výrobě byla používána odpadní bavlna. V počátku produkce se v zásadě jednalo o moderní automobil plný revolučních řešení, avšak dlouhodobý nedostatek konkurence a převis poptávky nad nabídkou zapříčinil, že inovace během téměř 30leté kariéry modelu byly naprosto minimální. Když se na začátku 90. let měl Trabant utkat s novou konkurencí zavedených západoevropských značek, nepomohla mu už ani instalace čtyřválce 1,1 l od Volkswagenu. Vozidlo z „bakelitu“ se velmi rychle stalo pouhou minulostí.

mIAYxWCXF8A

Zdroj fotografií: Trabant.cz

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: